Czy matka mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną (syna w wieku 4 lat), może ponoszone wydatki (...)

Czy matka mająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną (syna w wieku 4 lat), może ponoszone wydatki na cele rehabilitacyjne związane z pobytem syna na turnusie rehabilitacyjnym, zabiegami hipoterapii odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, w przypadku kiedy powyższe wydatki dokumentowane są rachunkami wystawionymi na matkę?

Z treści pisma wynika, iż jest Pani matką niepełnosprawnego syna. Ze względu na wiek syna (4 lata) na turnusy rehabilitacyjne jeździ Pani wraz z nim. Rachunek za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym Pani oraz syna wystawiony został na Panią. Na dodatkowe płatne zabiegi hipoterapii dla syna zostały wystawione rachunki także na Panią.

Zdaniem wnioskodawcy przysługuje jej prawo do skorzystania z powyższej ulgi.

Aktem prawnym regulującym ww zagadnienie jest ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.). W art.26 ust.1 pkt 6 ww ustawy, ustawodawca wskazał możliwość pomniejszenia dochodu o poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne oraz o wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne został określony w art. 26 ust. 7a w/w ustawy.

Porady prawne

W katalogu tych wydatków znajdują się między innymi wydatki na:- odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (ust.7a pkt 5 ww artykułu) - odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (ust.7a pkt 6 ww art.)

Wydatki, o których wyżej mowa podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust.7b).

Wysokość wydatków na cele określone w ust.7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14 (art. 26 ust. 7c).

Na podstawie art. 26 ust. 7d pkt 3 warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa wyżej, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek - orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Powyższe odliczenia mogą być również dokonane w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997r. (art.26 ust. 7g). Stosownie do art. 26 ust. 7e powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym , macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Reasumując, przedstawiony we wniosku stan faktyczny, pozwala uznać, iż poniesiony przez Panią wydatek udokumentowany rachunkiem wystawionym na Panią w związku z pobytem niepełnosprawnego syna na turnusie rehabilitacyjnym (tylko wydatek dotyczący pobytu syna) oraz wydatki na płatne zabiegi hipoterapii dla syna, mogą być odliczone od Pani dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika