Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

16.8.2006

Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego: - przy nabyciu pojazdu (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: NP-443/8/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:NP-443/8/06
Autor:Urząd Skarbowy w Czarnkowie
Słowa kluczowe: badania techniczne nabycie paliwo podatek naliczony prawo do odliczenia samochód używany
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego:
- przy nabyciu pojazdu samochodowego oraz
- przy zakupie paliwa do tego pojazdubez konieczności przeprowadzania dodatkowego badania technicznego, o którym mowa w art. 86 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, jeżeli takie badanie przeprowadził poprzedni waściciel tego pojazdu i uzyskał zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym, a podatnik (nabywca) nie dokonał od daty zakupu w pojeździe żadnych zmian?

Podatnik wnioskiem z dnia 13.06.2006r.(złoż. w tut. urzędzie dnia 19.06.2006r.) zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż w grudniu 2005r. nabył na potrzeby działalności gospodarczej używany samochód. Poprzedni właściciel przeprowadził dla tego pojazdu dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w przepisie art.86 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm.), uzyskując z okręgowej stacji kontroli pojazdów zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymagań określonych w przepisie art.86 ust.4 pkt 1-4 cyt. powyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Zdarzenie zostało potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Od daty nabycia podatnik nie dokonał w samochodzie żadnych zmian, w wyniku których pojazd mógłby nie spełniać ww. wymagań.
Zdaniem podatnika, w opisanej sytuacji przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno przy nabyciu samochodu, jak i przy zakupie paliwa do niego, bez konieczności przeprowadzania dodatkowego badania technicznego, gdyż dla przedmiotowego samochodu zostało wystawione zaświadczenie przez okręgową stację kontroli pojazdów i nie straciło ono ważności.
Aktem prawnym regulującym to zagadnienie jest ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.)

Zgodnie z treścią art.86 ust.5 wyżej cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług 'spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań'.
Jak z powyższego przepisu wynika badanie dotyczy konkretnego pojazdu, stąd jeżeli poprzedni właściciel takie badanie przeprowadził, a w pojeździe nie dokonano żadnych zmian, to nowy właściciel nie musi powtórnie przeprowadzać badania technicznego dla nabycia prawa do obniżenia podatku naliczonego.
Podatnik ma więc prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturze zakupu pojazdu jak również w fakturach zakupu paliwa do tego pojazdu.

Reasumując należy uznać stanowisko podatnika zawarte w zapytaniu za prawidłowe, w związku z czym postanowiono jak w sentencji.
Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 5
  • 5
  • 1
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:

  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Uprzejmnie dziękuję za udzielenie mi profesjonalnej porady prawnej wraz z wniskiem do sądu, jestem w pełni zadowolona i rozwiały mi się wszystkie wątpliwości. Będę korzystała dalej z Państa usług . Pozdrawiam, z wyrazami szacunka. A. Leszczyńska
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziękuję Państwu za pomoc.Rzetelna,fachowa porada.Z poważaniem Jolanta Jankowska
  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%

Porady prawne

  • Zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów

    Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła samochód zakwalifikowany jako nieosobowy. Kupiony pojazd miał przeprowadzone badanie techniczne i właściwa adnotacja (...)

  • Dodatkowe badanie techniczne samochodu

    Nasza firma kupiła samochód ciężarowy od innej firmy. Samochód ten miał zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów, że spełnia wymogi stawiane samochodom (...)

  • Badanie techniczne samochodu

    Urząd skarbowy zakwestionował naszej firmie - spółce z o.o. - (za listopad 2008 r.) odliczenie podatku VAT naliczonego od należnego od zakupionego samochodu ciężarowego (...)

  • Badanie techniczne auta wynajmowanego

    Polska spółka z o.o. wynajmuje samochód ciężarowy od firmy niemieckiej. Samochód ten jeździ po Polsce i za granicą. Polska spółka dokonuje zakupów w Polsce związanych (...)

  • Odliczanie VAT od auta - brak zaświadczniea

    Firma kupiła samochód o masie 3,49 tony. Do chwili obecnej - złożenia deklaracji VAT za okres zakupu - nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne przez okręgową (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane