Czy wspólnota mieszkaniowa może wystawiać faktury, rachunki lub noty obciążeniowe na wydatki i ciężary (...)

Czy wspólnota mieszkaniowa może wystawiać faktury, rachunki lub noty obciążeniowe na wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 25 maja 2004 r przedstawia swoje stanowisko.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze . zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Jednostka powstała w oparciu o powyższy przepis art. 6 ustawy, posiada określoną strukturę organizacyjną, którą tworzą właściciele lokali, zobowiązani do określonych zachowań i czynności wynikających z ustawy. W celu należytego utrzymania lokali ich właściciele zobowiązani są do ponoszenia wydatków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na koszty zarządu częściami wspólnymi nieruchomości i koszty związane z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali. Z powyższych tytułów na rzecz wspólnoty właściciele zobowiązani są do uiszczania zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych zgodnie m.in. z art. 13 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy.

Porady prawne

Pytanie postawione przez wnioskodawcę brzmi: Czy wspólnota mieszkaniowa może wystawiać faktury, rachunki lub noty obciążeniowe na wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej?

Ustosunkowując się do powyżej postanowionego pytania tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że zaliczki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej wpłacane przez właścicieli nie są obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Tym samym brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej właścicielami i to nie zależnie od ich statusu prawnego. Powyższe stanowisko jest zgodne z interpretacją Nr PP1-811/912/03/JW Ministra Finansów z dnia 23.12.2003r. wydaną na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika