Czy datą uzyskania pozwolenia na budowę w myśl art. 26b ust. 2 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym (...)

Czy datą uzyskania pozwolenia na budowę w myśl art. 26b ust. 2 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dzień, w którym:
- została wydana (sporządzona) decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę, - decyzja została dostarczona adresatowi - decyzja uprawomocniła się ?

Ze złożonego wniosku z dnia 17.11.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 20.11.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wynika następujący stan faktyczny.

Podatnik w dniu 30 grudnia 2003 r. wystąpił do wójta gminy z wnioskiem o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego.

Decyzja zatwierdzająca projekt budowlany oraz udzielająca pozwolenia na budowę została wydana (sporządzona) i odebrana w dniu 31 grudnia 2003 r.

Porady prawne

Zdaniem podatnika przez użyty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot ?uzyskanie pozwolenia na budowę? należy rozumieć datę uprawomocnienia się decyzji.

Od pozytywnej interpretacji przepisu art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. a) podatnik uzależnia ubieganie się o kredyt hipoteczny, a tym samym możliwość nabycia praw do ulgi podatkowej z tytułu odliczeń spłaty odsetek od kredytu.

Zgodnie z art. 26b ust.1 ustawy o podatku dochodowym z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo

2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z uregulowań zawartych w ust. 2 ww przepisu wynika, iż powyższe odliczenia, stosuje się, jeżeli:

1) kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

Uregulowanie zawarte w art. 26b ust. 2 pkt 4 lit.a ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje na przesłanki do skorzystania z ulgi i odnosi się do całego procesu inwestycyjnego związanego z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych, wymienionych w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisu tego nie można czytać w oderwaniu od przepisów dotyczących postępowania w sprawie uzyskania pozwolenia na budowę czyli ustawy Prawo budowlane.

Zgodnie z treścią art. 3 pkt 12 ustawy Prawo budowlane z dnia 07 lipca1994 r. (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.) przez pozwolenie na budowę należy rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Z art. 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane wynika, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Przywoływanie tych przepisów prawa ma na celu wykazanie, iż nie jest możliwe skuteczne i uprawnione prowadzenie inwestycji budowlanej (co do której wymagane jest pozwolenie na budowę) bez uprzedniego uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Reasumując, w analizowanej sytuacji, tj. w przypadku prowadzenia inwestycji, co do której konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, to nie data wprowadzenia do obrotu prawnego decyzji (czyli jej doręczenie), a data jej ostateczności (czyli możliwość jej wykonania) oznacza uzyskanie pozwolenia na budowę.

Odpowiedzi udzielono z uwzględnieniem stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika