W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT w przypadku świadczenia usług wywozu śmieci?

W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT w przypadku świadczenia usług wywozu śmieci?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia .... o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie terminu wystawiania faktur VAT w przypadku świadczenia usług wywozu śmieci, stwierdzam, że:

  • stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi wywozu śmieci. Faktury za świadczone usługi dla dużych odbiorców Podatnik wystawia co miesiąc, natomiast dla klientów indywidualnych na koniec każdego kwartału.

W związku z trudnościami w wyegzekwowaniu należnych płatności Podatnik zamierza zmienić w umowach zapis, iż faktury VAT będą wystawiane w pierwszym miesiącu kwartału za cały kwartał i płatne w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury.

Zapytanie Podatnika

W związku ze zmianą umowy w zakresie terminu płatności za świadczone usługi, powstała wątpliwość dotycząca terminu wystawienia faktury VAT dokumentującej usługi wywozu śmieci.

Stanowisko podatnika

Zdaniem Wnioskodawcy faktury VAT należy wystawiać na początku każdego kwartału - za cały kwartał, po dokonaniu odpowiednich zmian w zawartych umowach.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i 21 ust. 1. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Jednocześnie, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy). Należy jednak wskazać, iż ustawodawca zupełnie odmiennie od wyżej wymienionych zasad ogólnych potraktował kwestię powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia niektórych szczególnych usług.

Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 1c ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy. W załączniku nr 3 do ustawy pod pozycją 153 ustawodawca wymienił usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, iż ustawodawca ustalając datę powstania obowiązku podatkowego na dzień upływu terminu płatności zawartego w umowie między innymi dla usług wywozu odpadów, uniezależnił ją od daty i sposobu zapłaty. Należy zatem wnioskować, iż przywołany przepis art. 19 ust. 13 pkt 1c ustawy stanowi wyjątek od ogólnych uregulowań dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym, w przypadku gdy termin płatności za świadczone usługi w zakresie wywozu odpadów wynika z zawartej umowy na świadczenie usług to za datę powstania obowiązku podatkowego, niezależnie od daty faktycznie dokonanej zapłaty oraz sposobu jej płatności (zadatek, rata, zaliczka - płacona przed upływem terminem wynikającego z umowy), przyjmuje się termin płatności faktury wynikający z umowy. Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

W świetle § 15 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie późnej niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z § 15 ust. 2 rozporządzenia, faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże w myśl ust. 3, przepis ten nie dotyczy wystawiania faktur w zakresie dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy, jeżeli faktura zawiera informacje, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy. W związku z powyższym, ponieważ obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług wywozu odpadów powstaje z chwilą upływu terminu płatności wynikającego z zawartej umowy, to również fakturę VAT należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika