Jakie będą skutki podatkowe wniesienia do Spólki składników majatku stanowiacych przedsiębiorstwo (...)

Jakie będą skutki podatkowe wniesienia do Spólki składników majatku stanowiacych przedsiębiorstwo w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług na dzień objęcia udziałów w Spółce?

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1 , § 2 i art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa / j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 /, Naczelnik Urzędu Skarbowego postanawia:
-uznać stanowisko zawarte we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 29.06.2007r. za prawidłowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

UZASADNIENIE

W związku z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 27.06.2007 r. złożonym w dniu 29.06.2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie i informuje.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku; Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w branży metalowej. Planuje w bieżącym roku wnieść do Spółki z o.o. składniki majątku tworzące przedsiębiorstwo. Ze względu na dużą rozbieżność między wartością księgową majątku, a wartością rynkową dokonaną przez rzeczoznawcę, Spółdzielnia chce wnieść aport niepieniężny wg wartości rynkowej.
Pytania wnoszącego podanie:
Jakie będą skutki podatkowe w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług na dzień objęcia udziałów w Spółce?
Stanowisko wnoszącego zapytanie: W przypadku wniesienia jako wkładu niepieniężnego składników majątku tworzącego przedsiębiorstwo wycenione przez rzeczoznawcę wg cen rynkowych na dzień objęcia udziałów nie wystąpi przychód podatkowy. Wniesienie aportu całego przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Stanowisko organu podatkowego:

Porady prawne

Należy uznać stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art 12 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

W przedmiotowej sprawie Spółdzielnia zamierza wnieść przedsiębiorstwo. Przy czym przez przedsiębiorstwo za art 4a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy przyjąć definicję wynikającą z art. 551 K.c. Wg powyższego artykułu - przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, 5) koncesje, licencje i zezwolenia,
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
8) tajemnice przedsiębiorstwa,
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, o ile wnoszone składniki majątku stanowią przedsiębiorstwo, nie powstanie przychód po stronie Spółdzielni.

Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

POUCZENIE

Interpretacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Powyższa interpretacja, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika