Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług i zabiega o dofinansowanie projektu pod nazwą ?Remont (...)

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług i zabiega o dofinansowanie projektu pod nazwą ?Remont świetlicy w XXX i zagospodarowanie terenu? ze środków unijnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006', w zakresie działania ?Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego?. Jest to projekt inwestycyjny mający na celu podniesienie walorów użytkowo-technicznych oraz estetycznych budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Kosyń. Objęty wnioskiem projekt nie ma charakteru komercyjnego. Cały budynek służył będzie użyteczności publicznej spełniając funkcje ośrodka kulturalnego, miejsce spotkań mieszkańców. Budynek jak i otoczenie nie będzie przeznaczone i wykorzystywane w umowach najmu, dzierżawy jak i umów o podobnym charakterze w celach zarobkowych. Czy w przedstawionej sytuacji Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych z powyższą inwestycją?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W dniu 12.05.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek Gminy z dnia 10.05.2006r. o interpretację przepisów dotyczących braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz pytanie wnioskodawcy:

Gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług i zabiega o dofinansowanie projektu pod nazwą ?Remont świetlicy w Kosyniu i zagospodarowanie terenu? ze środków unijnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006', w zakresie działania ?Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego?. Jest to projekt inwestycyjny mający na celu podniesienie walorów użytkowo-technicznych oraz estetycznych budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Kosyń. Objęty wnioskiem projekt nie ma charakteru komercyjnego. Cały budynek służył będzie użyteczności publicznej spełniając funkcje ośrodka kulturalnego, miejsce spotkań mieszkańców. Budynek jak i otoczenie nie będzie przeznaczone i wykorzystywane w umowach najmu, dzierżawy jak i umów o podobnym charakterze w celach zarobkowych.

Czy w przedstawionej sytuacji Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego przy zakupach związanych z powyższą inwestycją...

Stanowisko wnioskodawcy:

Gmina mimo, iż jest podatnikiem podatku VAT i dokonuje rozliczeń w deklaracji podatkowej, w przytoczonym przypadku nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT, ponieważ nie jest on związany ze sprzedażą opodatkowaną. Po zakończeniu inwestycji efekt uzyskany z realizacji przedmiotowego zadania nie będzie przeznaczony do sprzedaży ani do wynajmu. W budynku nie będzie prowadzona działalność podlegająca opodatkowaniu.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie, z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten winien mieć charakter bezpośredni oraz bezsporny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że budynek po zakończeniu remontu nie będzie dalej odsprzedawany, nie będzie wynajmowany w celach zarobkowych, nie będzie w nim również prowadzona działalność zarobkowa. W tej sytuacji podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług nie będzie związany z czynnościami opodatkowanymi. Z powyższych więc względów w świetle art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie przysługiwało prawo do jego odliczenia. Tym samym podatnik nie będzie miał możliwości odzyskania podatku naliczonego w kontekście rozliczenia podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika