Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w branży (...)

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w branży metalowej. Planuje w bieżącym roku wnieść do Spółki z o.o. składniki majątku tworzące przedsiębiorstwo. Ze względu na dużą rozbieżność między wartością księgową majątku a wartością rynkową dokonaną przez rzeczoznawcę, Spółdzielnia chce wnieść aport niepieniężny wg wartości rynkowej.Pytanie wnioskodawcyJakie będą skutki podatkowe w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług na dzień objęcia udziałów w Spółce?

Na podstawie:

- art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz.U. Nr8, poz. 60 z późn. zm.),

- art.6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia stanowisko przedstawione w powyższym wniosku uznać za prawidłowe

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

W dniu 29.06.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek z dnia 27.06.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów dotyczących podatku do towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku

Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą w branży metalowej. Planuje w bieżącym roku wnieść do Spółki z o.o. Składniki majątku tworzące przedsiębiorstwo. Ze względu na dużą rozbieżność między wartością księgową majątku a wartością rynkową dokonaną przez rzeczoznawcę, Spółdzielnia chce wnieść aport niepieniężny wg wartości rynkowej.

Pytanie wnioskodawcy

Jakie będą skutki podatkowe w świetle obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług na dzień objęcia udziałów w Spółce?

Stanowisko wnoszącego zapytanie.

W przypadku wniesienia jako wkładu niepieniężnego składników majątku tworzącego przedsiębiorstwo wycenione przez rzeczoznawcę wg cen rynkowych na dzień objęcia udziałów nie wystąpi przychód podatkowy. Wniesienie aportu całego przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wskazana ustawa nie zawiera w swojej treści definicji przedsiębiorstwa. Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu pojęcia ?przedsiębiorstwo? wykorzystuje się regulację zawartą w art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

7.tajemnice przedsiębiorstwa;

8.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, ze nie podlegają opodatkowaniu transakcje zbycia przedsiębiorstwa w tym np. sprzedaż, darowizna, wniesienie go aportem do spółki prawa handlowego.

Z powyższych względów, stanowisko podatnika przedstawione we wniosku uznano za prawidłowe.Powyższa interpretacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie wydania powyższej interpretacji.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli podatkowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika