W ramach prowadzonej działalności wykonuję na zlecenie elementy ogrodzeń, bramy wjazdowe wraz z ich (...)

W ramach prowadzonej działalności wykonuję na zlecenie elementy ogrodzeń, bramy wjazdowe wraz z ich montażem do budynków mieszkalnych.Czy wykonanie ogrodzenia budynku mieszkalnego jest opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% ?

Na podstawie art. 14a §1, §2, §3 i §4 oraz art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.12.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie wpłynął wniosek z dnia 05.12.2006 r. o interpretację przepisów podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania podatkiem VAT wykonania ogrodzenia budynku mieszkalnego.

Porady prawne

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz pytanie wnioskodawcy.

W ramach prowadzonej działalności wykonuję na zlecenie elementy ogrodzeń, bramy wjazdowe wraz z ich montażem do budynków mieszkalnych.Czy wykonanie ogrodzenia budynku mieszkalnego, jest opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Stanowisko wnoszącego zapytanie.

Wykonanie ogrodzenia budynku mieszkalnego powinno być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%, ponieważ ogrodzenie stanowi infrastrukturę związaną z budownictwem mieszkaniowym.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia 1.05.2004r. do dnia 31.12.2007 r. stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez ?roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą? rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

    W myśl art. 146 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Ogrodzenie, jako urządzenie techniczne związane z obiektem budownictwa mieszkaniowego, zapewniające możliwość użytkowania tego obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem na podstawie art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) spełnia kryteria określone w art. 146 ust. 3 ustawy o podatku VAT, pozwalające uznać je za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Jednakże możliwość zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% do prac związanych ze wznoszeniem ogrodzenia, uzależnione będzie od tego, czy wykonywane prace będą mogły być uznane za roboty budowlane. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, pod pojęciem świadczenia usług rozumie się każde zindywidualizowane świadczenie nie stanowiące dostawy towarów w rozumieniu art. 7 wymienionej ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych (bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej), zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy ). Robotami budowlanymi na gruncie obowiązującej dla celów podatku VAT, Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r. - Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.), są prace zgrupowane w dziale 45 PKWiU. Roboty związane ze stawianiem płotów i ogrodzeń są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 45.34.10.

Powyższe oznacza, że usługi opisane w złożonym wniosku polegające na budowie ogrodzeń są identyfikowane jako roboty budowlane, co oznacza, że do dnia 31.12.2007 r. będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7% oczywiście w przypadku, gdy dotyczyć będą obiektów budownictwa mieszkaniowego lub infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie uznaje przedstawione przez podatnika stanowisko, co do możliwości zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% za prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 Ordynacji podatkowej służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika