dot. umowa użyczenia nieruchomości - obowiązek podatkowy

dot. umowa użyczenia nieruchomości - obowiązek podatkowy

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łowiczu Nr US I-1/415/8/06 z dnia 24.07.2006 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza, co następuje:
Na podstawie regulacji zawartych w art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także, jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.
Pismem z dnia 30.05.2006 r. zwróciła się Pani w trybie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja Podatkowa do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łowiczu o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania przepisów prawa powstała na tle następującego stanu faktycznego:
W dniu 02.01.2006 r. zawarła Pani umowę użyczenia nieruchomości na prowadzenie działalności gospodarczej z matką.
Zgodnie z umową pokrywa Pani wszelkie koszty z tytułu korzystania z nieruchomości w szczególności: podatek od nieruchomości, opłaty za energię elektryczną, pobór wody, odprowadzanie ścieków i wywóz śmieci.
Zwraca się Pani z zapytaniem, czy w/w wydatki może Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pani zdaniem powyższe wydatki są ujęte w kolumnie 14 ?pozostałe wydatki? na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łowiczu w postanowieniu z dnia 24.07.2006 r. Nr US I/1 415/8/06 stwierdził, że wydatki związane z bezpośrednią eksploatacją będzie Pani mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast wydatki związane z tą nieruchomością, tj. podatek od nieruchomości nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łowiczu zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

W orzecznictwie sądowym wielokrotnie wskazywano, że o właściwej kwalifikacji pisma decyduje nie tyle jego nazwa, co zawarta w nim treść.
Zgodnie z treścią art. 710 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu w używanie przez czas oznaczony lub nie oznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Zatem załączona przez Panią umowa nie jest umową nieodpłatną z uwagi na zawarte w niej zapisy, z których wynika, że biorący do używania będzie płacił podatek od nieruchomości.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z zapisów zawartych w umowie wynika, że koszty podatku od nieruchomości ponosić będzie Pani. Nieruchomość ma być wykorzystywana przez Panią na działalność gospodarczą. W świetle cyt. wyżej przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatek ten będzie również stanowił koszt uzyskania przychodu, jednakże na Pani spoczywa obowiązek udowodnienia jego poniesienia, oraz posiadanie dowodu jego poniesienia.
Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza jak w sentencji przedmiotowej decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika