1/ Czy po 01-05-2004r istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, (...)

1/ Czy po 01-05-2004r istnieje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, dla usług świadczonych pomiędzy zakładami budżetowymi i jednostkami budżetowymi? 2/ Czy istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów samochodowych takich jak koparko-spycharka, zarejestrowanych jako ciągnik rolniczy, które nie posiadają świadectwa homologacji, ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji? 3/ Czy usługi w zakresie czyszczenia kanalizacji są opodatkowane stawką 22%?

Ad.1/ W ustawie z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535/, jak i w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 970) ustawodawca nie dokonał zwolnień usług świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi. W związku z powyższym świadczenie w/w usług należy opodatkować podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Ad.2/ Zgodnie z art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Przepisy art. 86 ust 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r stanowią, że:

Porady prawne

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie:DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy- kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Natomiast przepisy art. 86 ust. 5 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r stanowią, że:dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Reasumując z w/w przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, tj. że ładowność tego pojazdu jest wyższa niż określona powyższym wzorem. W związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliw silnikowych, oraz oleju napędowego wykorzystywanych do napędu innych pojazdów samochodowych takich jak koparko-spycharka, które nie posiadają świadectwa homologacji, ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Ad.3/ W zakresie zakwalifikowania usług polegających na czyszczeniu kanalizacji urządzeniem typu WUKO, oraz określenia symbolu PKWiU podatnik winien się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Następnie po uzyskaniu właściwego symbolu PKWiU na w/w usługi należy zwrócić się do organu podatkowego o określenie stawki podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika