Czy w transakcjach krajowych należy posługiwać sie numerem NIP poprzedzonym kodem PL ?

Czy w transakcjach krajowych należy posługiwać sie numerem NIP poprzedzonym kodem PL ?

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Jest to numer o charakterze niezmiennym. Każdy podatnik, który dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych posiada własny numer. Składa się on z dwuliterowego prefiksu (kodu państwa członkowskiego UE) oraz układu cyfr i liter, których struktura i wielkość zależy od konkretnego państwa członkowskiego. Numer indentyfikacyjny VAT UE pozwala na określenie czy uczestnik transakcji jest podatnikiem czy konsumentem (osobą prywatną).

Porady prawne

W transakcjach krajowych podatnik nie posługuje się kodem PL przed swoim numerem NIP. Podobnie w transakcjach z krajami trzecimi (nie będących członkami UE) podatnik nie posługuje się kodem PL. Kod ten umieszcza się przed numerem NIP jedynie w transakcjach przeprowadzanych z podatnikami VAT z państw członkowskich UE.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika