Kiedy należy zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów zakup towarów w sytuacji, gdy podatnik (...)

Kiedy należy zaewidencjonować w księdze przychodów i rozchodów zakup towarów w sytuacji, gdy podatnik najpierw otrzymał fakturę dokumentującą zakup towaru, a towar został dostarczony w terminie późniejszym ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (t.j. D.U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu w dniu 13.02.2007r. przez Pana .......... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

W dniu 13.02.2007r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wpłynął wniosek ? przekazany zgodnie z właściwością miejscową przez Izbę Skarbową w Kielcach - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i przychody oraz koszty związane z działalnością ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zakupu towarów handlowych dokonuje za granicą. Faktura na zakupiony towar została wystawiona z datą 24.01.2007 roku i kwota z tej faktury została częściowo zapłacona. W uzupełnieniu wniosku podatnik nadmienia, że częściowa zapłata nie była zaliczką, lecz stanowiła odrębny tytuł do zapłaty. Towar z tej faktury został dostarczony w terminie późniejszym, tj. 26.02.2007 roku.

Podatnik pyta, kiedy należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów kwotę wynikającą z w/w faktury na zakup towarów.

Zdaniem podatnika, mając na uwadze zapis art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwotę za zakupione towary handlowe należy wpisać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury. W wyniku analizy informacji zawartych we wniosku Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Od 01.01.2007 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zmianie uległy uregulowania dotyczące rozliczania kosztów u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wprowadzony został przepis art. 22 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Z przepisu § 17 ust. 1 powołanego rozporządzenia wynika, że towary wpisuje się do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, przed przekazaniem do magazynu. Jednocześnie w kolumnie 2 księgi należy podać datę zdarzenia gospodarczego. Zgodnie z objaśnieniami do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów jest nią dzień miesiąca wynikający z dokumentu stanowiącego podstawę dokonywania wpisu (data poniesienia wydatku, otrzymania towaru albo data zestawienia sprzedaży).

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, że fakt zakupu towarów należy księgować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury. Natomiast w przypadku, gdy towar handlowy zostanie otrzymany przez podatnika przed datą otrzymania faktury, to w księdze przychodów i rozchodów należy uwzględnić dzień otrzymania towaru.

Z przedstawionego stanu przez podatnika wynika, że faktura dokumentująca nabycie towaru handlowego została wystawiona w styczniu 2007 roku, a towar dostarczony w lutym 2007 roku. Tak więc datą zdarzenia gospodarczego w opisanej we wniosku sytuacji będzie data wystawienia faktury, a nie data otrzymania towaru.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika