1. Art. 160 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z (...)

1. Art. 160 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.) oraz art. 260 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w części ograniczającej odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej do rzeczywistej szkody, są niezgodne z art. 77 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Punkt pierwszy znajduje zastosowanie do szkód powstałych od dnia 17 października 1997 r., to jest od daty wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.07.2003 r Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268 ze zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, z zastrzeżeniem § 37, powinna zawierać między innymi:
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
- numery identyfikacji podatkowej albo numery tymczasowe, sprzedawcy i nabywcy,
- czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Porady prawne

Jak wynika z pisma Jednostki paliwo kupuje współpracujący z nią podmiot do samochodu osobowego nie będącego własnością ?E. I.? S.A.. Na fakturze dokumentującej zakup paliwa jako nabywca występuje ?E. I.? S.A.. Zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego 0 podatek naliczony określony w fakturach stwierdzających nabycie przez niego towarów i usług.

W świetle powyższego Spółka nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup dokonywany przez współpracujący z nią podmiot.

Jednocześnie nadmienia się, iż zgodnie z § 35 ust.4 w/w rozporządzenia przy nabywaniu paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu faktura dokumentująca sprzedaż powinna zawierać numer rejestracyjny samochodu, niezależnie od tego, do jakiego rodzaju samochodu paliwo to jest wlewane.

Fakt zakupu paliwa na dany numer rejestracyjny samochodu świadczy o jego wykorzystaniu do napędu tego samochodu, zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.): ?Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg?.

Ponadto tut. Urząd informuje, iż w tym przypadku nie występuje pojęcie ?refakturowania?. Zakup tego paliwa winien stanowić jedną z pozycji kalkulacyjnych usług świadczonych przez ?E. I.? S.A. na rzecz kontrahenta.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika