Czy przekazane zaliczki są kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia ?

Czy przekazane zaliczki są kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 31.05.2004 r. w sprawie skutków podatkowych otrzymywanych i wpłacanych zaliczek w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 w/w ustawy przychodem są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze. W zakresie działalności gospodarczej przychodem są przychody należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przy czym stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 wymienionej ustawy do przychodów nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Porady prawne

W przypadku, gdy usługodawcy pobierają zaliczki na poczet organizacji imprez wypoczynkowych, stosownie do powołanego art. 12 ust. 4 pkt 1 pobrana wpłata staje się przychodem dopiero z chwilą wykonania usługi. Tak więc rozliczenie przychodu powinno nastąpić w miesiącu wykonania usługi, a konkretnie z upływem ostatniego dnia wykonywania usług w zakresie organizacji wypoczynku.

Jednocześnie wszystkie poniesione wydatki w postaci przekazanych zaliczek na poczet wykonania danej usługi nie są kosztem uzyskania przychodów. Dopiero z chwilą zakończenia usługi, kiedy cała jej wartość staje się przychodem, poniesione wydatki są (z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy) kosztem uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika