1. Art. 160 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z (...)

1. Art. 160 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.) oraz art. 260 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w części ograniczającej odszkodowanie za niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej do rzeczywistej szkody, są niezgodne z art. 77 ust. 1 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Punkt pierwszy znajduje zastosowanie do szkód powstałych od dnia 17 października 1997 r., to jest od daty wejścia w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 14.08.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają czynności sprzedaży i importu towarów wymienionych w załączniku nr 6 do ustawy. Pod pozycją 21 powyższego załącznika ujęto gaz wykorzystywany do napędu pojazdów samochodowych oraz napełniania butli turystycznych o masie do 5 kg (bez względu na symbol PKWiU).

Jednocześnie zgodnie z § 12 pkt 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm.) zwalnia się z obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym podatników będących sprzedawcami wyrobów akcyzowych, z wyjątkiem podmiotów sprzedających gaz płynny - w części, w której jest on tankowany do pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem.

Porady prawne

W związku z powyższym prowadząc działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazu płynnego tankowanego bezpośrednio do samochodów nie będzie Pan korzystał ze zwolnienia z obowiązku podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Tabela stawek podatku akcyzowego dla niektórych wyrobów akcyzowych sprzedawanych w kraju, stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia, pod pozycją 26 wymienia gaz płynny służący do tankowania pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem (niezależnie od symbolu PKWiU). Stawka podatku akcyzowego wynosi 450,00 zł / 1000 kg. Dla obliczania kwoty podatku należnego podatku akcyzowego od sprzedaży gazu płynnego służącego do tankowania pojazdów j/w przyjmuje się stały przelicznik w wysokości 1,78 litra na kilogram gazu.

Jednocześnie Drugi Urząd Skarbowy informuje, iż od 01 września 2003r. organami podatkowymi w zakresie podatku akcyzowego będą naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, właściwi ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegający opodatkowaniu tym podatkiem. Od 01 września 2003r. podatnicy podatku akcyzowego będą obowiązani już we właściwym urzędzie celnym składać deklaracje podatkowe dla podatku akcyzowego za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstanie obowiązek podatkowy w tym podatku.

Deklaracje podatku akcyzowego za miesiąc sierpień 2003 r. należy złożyć jeszcze we właściwym Urzędzie Skarbowym. Podatnicy podatku akcyzowego wykonujący działalność gospodarczą w dniu wejścia w życie ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, tj. w dniu 01 września 2003 r., będą mieli dodatkowy obowiązek dokonywania rejestracji poprzez złożenie naczelnikowi urzędu celnego właściwemu w sprawach podatku akcyzowego zgłoszenia rejestracyjnego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika