Czy Jednostka ma prawo do odliczenia podatku VAT w czasie późniejszej eksploatacji samochodu osobowego, (...)

Czy Jednostka ma prawo do odliczenia podatku VAT w czasie późniejszej eksploatacji samochodu osobowego, który na terenie Polski zostanie przebudowany na pojazd spełniający warunki okreslone w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT oraz odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu tego samochodu ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19.09.2006 r. uzupełnionego pismem w dniu 04.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe .

Wnioskodawca w dniu 19.09.2006 r. wystąpił do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą zagadnienia:

Porady prawne

- pełnego prawa odliczenia podatku VAT w czasie późniejszej eksploatacji samochodu osobowego, który na terenie Polski zostanie przebudowany na pojazd spełniający warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Podatnik:

1) nabędzie samochód osobowy, który będzie służył wyłącznie czynnościom opodatkowanym,

2) samochód zostanie sprowadzony spoza obszaru Unii Europejskiej,

3) w dokumencie SAD będzie określony jako samochód osobowy,

4) na terenie Polski zostanie przebudowany na samochód, który będzie spełniał wymogi określone w art. 86 ust. 4 pkt 1 tzn. będzie posiadał jeden rząd siedzeń, oddzielonych od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwała przegrodą ( samochód z uwagi na przebudowę nie będzie posiadał fabrycznej homologacji jako pojazd ciężarowy),

5) samochód będzie posiadał zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów w sprawie dodatkowego badania technicznego z klauzulą że : ? pojazd spełnia warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1?.

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym wyżej przypadku spółka będzie miała prawo do odliczenia 60% kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z dokumentu celnego nie więcej niż 6.000,00 zł., a z chwilą dokonania przebudowy, uzyskania zaświadczenia o dodatkowym badaniu technicznym, dowodzie rejestracyjnym i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych pełnego prawa do odliczenia podatku VAT nie zależnie od tego, że pojazd nie nie posiada fabrycznej homologacji.

W przedstawionym zapytaniu Jednostka pyta :

- czy ma prawo do odliczenia podatku VAT w czasie późniejszej eksploatacji samochodu osobowego, który na terenie Polski zostanie przebudowany na pojazd spełniający warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1. ustawy o VAT oraz odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości w momencie zakupu tego samochodu ?

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Wnioskodawcy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) z uwzględnieniem wyłączeń określonych w art. 88 ustawy.

Przepis art. 86 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6.000zł. Z uwagi na powyższe, oraz fakt, iż pojazd w momencie zakupu nie będzie spełniał kryteriów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, tzn. nie stanowi pojazdów samochodowych od nabycia których przysługuje pełne odliczenie VAT, należy uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 22 lit. a ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.W przepisie tym mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak, zgodnie z art. 86 ust. 4 ustawy, pojazdów które spełniają wymogi w tym przepisie określone. Dodatkowo spełnienie tych wymagań dla pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającą właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy).

Ustawodawca uzależnił bowiem prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy. Zaświadczenie okręgowej stacji kontroli pojazdów, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy ma jedynie potwierdzić prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa. Jeżeli więc pytający uzyska zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego samochodu.

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Wnioskodawcy.

W przypadku zakupu samochodu osobowego Wnioskodawca ma prawo do odliczenia 60% kwoty kwoty podatku naliczonego określonej w fakturze ? nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jeżeli Podatnik uzyska zaświadczenie potwierdzające spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 w/w ustawy ( po przebudowaniu go na terenie Polski) to będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z późniejszą eksploatacją tego pojazdu samochodowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika