Czy kwota umorzonej pożyczki będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od (...)

Czy kwota umorzonej pożyczki będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla spadkobierców zmarłej pracownicy ?Czy na tę okoliczność należy złożyć informację wzór PIT-8C ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 25.09.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dot. opodatkowania pożyczki umorzonej po śmierci pracownika stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 25.09.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 12.10.2006 r. wynika, iż decyzją Zarządu na wniosek służb socjalnych Jednostki została umorzona pożyczka z ZFŚS po zmarłej pracownicy. O umorzenie pożyczki zwróciła się córka zmarłej, która w uzasadnieniu prośby podała złą sytuację materialną rodziny i bardzo wysokie koszty poniesione w związku z chorobą matki, co zostało potwierdzone przez służby socjalne Spółki. Służby socjalne wskazały również na brak możliwości dochodzenia spłaty pozostałej kwoty pożyczki od żyrantów z uwagi na złą ich sytuację materialną i pozostawanie bez pracy.

W związku z powyższym Jednostka stawia następujące pytania:

  • Czy kwota umorzonej pożyczki będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla spadkobierców zmarłej pracownicy?
  • Czy na tę okoliczność należy złożyć informację wzór PIT-8C?

Zdaniem Jednostki kwota umorzonej pożyczki jest przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i przychód ten będzie dotyczył córki zwracającej się z prośbą o umorzenie.

Na okoliczność tą Jednostka wystawi informację PIT-8C na nazwisko córki ubiegającej się o umorzenie pożyczki.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt. 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art.18 w/w ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Stosownie do art. 20 ust. 1 tej ustawy za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Ponadto art. 42a ustawy podatkowej wskazuje, iż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PTT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 631 § 1 i § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Wypłacenie osobom, które spełniają warunki do uzyskania renty rodzinnej, wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, jak również innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, jak np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop, stanowią prawa majątkowe ze stosunku pracy, które nie wchodzą do masy spadkowej. Wynagrodzenia te, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla takich osób przychód z praw majątkowych, od którego płatnik na podstawie art. 41 ustawy podatkowej jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Ponadto w doktrynie prawa podatkowego oraz orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych utrwalił się pogląd, że zawarte w omawianej ustawie opodatkowanie osób fizycznych dotyczy ?przyrostu czystego majątku?, uzyskanego przez podatnika w ciągu roku podatkowego (wyroki NSA z dnia 26.03.1993 r., sygn. akt III SA 2219/92, ONSA z 1993 r., z. 3, poz. 83 lub z dnia 26.05.1995 r., sygn. akt III SA 1186/94, ?Prawo Gospodarcze? z 1995 r., nr 9).

Natomiast z przedstawionego we wniosku Jednostki stanu faktycznego wyraźnie wynika, że udzielona pożyczka pozostawiona była do dyspozycji pracownika i przez niego została spożytkowana.

Co do zasady, pożyczki udzielane pracownikom przez zakład pracy z ZFŚS nie stanowią przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przychodem takim jest jednak umorzona kwota pożyczki jako przychód ze stosunku pracy opodatkowany na analogicznych zasadach, jak pozostałe przychody z tego źródła. Z kolei niespłacona do dnia śmierci pożyczka, stanowi zobowiązanie cywilnoprawne, a nie przychód w rozumieniu w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem tut. organu wartość umorzonej pożyczki po śmierci pracownika nie jest również przychodem spadkobierców w rozumieniu w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie stanowi ona faktycznego przysporzenia majątkowego. Spadkobiercy nie byli stroną umowy, a wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym ze stosunku pracy. Przedmiotowa pożyczka wchodzi do masy spadkowej. Na zakładzie pracy zaś nie ciąży obowiązek wystawienia imiennej informacji o przychodach z innych źródeł (PIT-8C).

A zatem stanowisko Jednostki zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika