Czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości ?

Czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.09.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 28.09.2006 r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Podatnika o interpretację dotyczącą prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika we wniosku jest następujący :

Podatnik nabył w 2002 r. nieruchomość ? grunt z budynkami administracyjno ? handlowymi . Transakcja zwolniona była z podatku Vat. Od 2002 r. do chwili złożenia wniosku podatnik nie dokonywał odliczeń podatkowych od tej nieruchomości. Z tytułu najmu wystawiał faktury VAT .Aktualnie Podatnik chce sprzedać część w/w nieruchomości razem z gruntem. Od momentu zakupu nie ponosił żadnych nakładów na ulepszenie budynków. Budynki zostały wybudowane i oddane do użytku w 1976 roku.

Pytanie Podatnika brzmi: czy należy opodatkować podatkiem VAT sprzedaż w/w nieruchomości.

Stanowisko Podatnika:

Podatnik uważa, że sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, stosownie zaś do treści art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, za towary rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty. Na podstawie art. 29 ust. 5 wskazanej ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Ponadto na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnione od podatku VAT jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. Zatem zwolnienie z podatku od towarów i usług zbycia użytkowania wieczystego gruntu jest uzależnione od tego, czy zwolnienie można zastosować do dostawy budynku trwale związanego z tym gruntem.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.

U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 w/w ustawy przez towary używane rozumie się:

a) budynki, budowle i ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

b) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W świetle natomiast art. 43 ust. 6 w/w ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1) miał prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym od zakończenia budowy opisanych budynków minęło 5 lat oraz w stosunku do nich nie przysługiwało Podatnikowi przy zakupie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a jednocześnie Podatnik nie poniósł wydatków na ulepszenie tych budynków. W związku z powyższym Podatnik ma prawo do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT dostawy opisanych budynków oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu.

W związku z powyższym po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach podziela stanowisko Wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika