Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej (...)

Zarówno na etapie realizacji podjętej inwestycji, jak i na etapie sprzedaży tej nieruchomości gruntowej wraz z wykonanymi fundamentami pawilonu - nie istniały ani podstawy faktyczne, ani też podstawy prawne, które uzasadniałyby traktowanie J w tym zakresie jako podatnika podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 marca 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z przepisami art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług nie może nastąpić, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) 'nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym'.

W świetle powyższego przepisu wydatki poniesione na powypadkowy remont dobrowolnie ubezpieczonego samochodu stanowią koszty uzyskania przychodów do podatku dochodowego u ubezpieczającego, przy jednoczesnym obowiązku zarachowania do przychodów otrzymanego odszkodowania stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ubezpieczający ma prawo w myśl postanowień art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę dokumentującą poniesione wydatki i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny.


Referencje PP/443-7-2/GW/04, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika