Który rodzaj podatku należy odprowadzić od zasądzonej odprawy rentowej należnej spadkobiercom zmarłej (...)

Który rodzaj podatku należy odprowadzić od zasądzonej odprawy rentowej należnej spadkobiercom zmarłej pracownicy ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 19.11.2004 r. uzupełnione dnia 06.12.2004 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28?30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Porady prawne

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 w/w ustawy źródłami przychodów są m. in. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ponadto w myśl art. 18 ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Z pism podatniczki oraz z przedłożonego wyroku Sądu Rejonowego w Radomiu z dnia 8 lipca 2004 r. wynika, iż prawo do odprawy pieniężnej po zmarłej matce podatniczki przeszło w równych częściach na podatniczkę i jej ojca, którzy spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.

Zdaniem podatniczki zasądzone kwoty podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Stosownie do art. 631 § 2 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Z wyroku Sądu wynika ponadto, iż na podstawie § 34 ust. 1-4 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa ?L? zasądzono na rzecz podatniczki i jej ojca kwoty po 14.674,65 zł brutto wraz z ustawowymi odsetkami. Rozstrzygnięcie o odsetkach ustawowych Sąd oparł na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Stosownie do art. 300 Kodeksu pracy w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Instytucję prawną odsetek za zwłokę reguluje art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego. Stanowi on, iż jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może zażądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, iż kwoty po 14.674,65 zł brutto oraz odsetki ustawowe zasądzone w/w wyrokiem Sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, a nie podatkiem od spadków i darowizn.

Kwoty te należy wykazać w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok, w którym je otrzymano.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika