W jaki sposób prawidłowo udokumentować zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców (...)

W jaki sposób prawidłowo udokumentować zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców ?

Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą X, zwróciła się z zapytaniem w sprawie dokumentowania zakupu płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców na podstawie not wewnętrznych.
Z treści pisma wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zakupy płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców dokumentuje na podstawie not wewnętrznych.
Zdaniem podatniczki, dokumentowanie zakupów od rolników indywidualnych i działkowców na podstawie noty wewnętrznej jest prawidłowe i zgodne z § 14 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Porady prawne

Rozpatrując stanowisko podatniczki, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.
Sposób dokumentowania zdarzeń gospodarczych, zapewniający właściwe ustalenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia, podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
1. rachunki, dokumenty celne a także faktury sporządzone stosownie do przepisów ustawy z dnia 5 kwietnia 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
2. inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron ( nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymieniony w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W § 14 w/w rozporządzenie przewiduje możliwość dokumentowania zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) poprzez sporządzanie dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób, które dokonały wydatku. Są to tzw. dowody wewnętrzne, które przy zakupie winny określać nazwę towaru, ilość cenę jednostkową i wartość, a w innych wypadkach - przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku).

W § 14 ust. 2 rozporządzenia wymieniono enumeratywnie 9 przypadków zdarzeń gospodarczych, które mogą być udokumentowane poprzez wystawienie dowodów wewnętrznych. Wśród tych zdarzeń są wymienione przypadki dokumentowania dowodem wewnętrznym:
? zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy produktów roślinnych zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polegał na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt,
? zakupu od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych (PKWiU 01.11.91-00), jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43).

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że stanowisko podatniczki wyrażone w piśmie z dnia 14.02.2005 r. uzupełnione w dniu 07.03.2005 r. jest prawidłowe, ponieważ wydatki poniesione na zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych i działkowców mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi, pod warunkiem, że dowody te zawierają wszystkie niezbędne opisane powyżej elementy i dotyczą zakupu wyłącznie tych towarów, które wymieniono w § 14.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika