dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: OG-005/54/PP2/24/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

W odpowiedzi na pismo z dnia 25.03.2003 r., Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach informuje, iż zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów, odpłatne świadczenie usług na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz eksport, import towarów i usług wymienionych w tym przepisie.

Przedmiotem umowy know-how jest obrót wiedzą poufną, nie prowadzi ona do przenoszenia praw majątkowych, a jej zakres dotyczy wyłącznie dóbr niematerialnych. Zbywanie i sprzedaż praw niematerialnych, które nie są towarami lub usługami w rozumieniu art. 4 pkt. 1 i 2 ustawy, nie jest więc czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W świetle powyższego umowa typu know-how nie podlega ustawie o podatku VAT. W praktyce głównym problemem staje się więc trafna kwalifikacja danej umowy. Należałoby stwierdzić czy ta umowa należy do typu ?know-how? czy też jest to inna nazwana w prawie umowa, podlegająca opodatkowaniu VAT.

Porady prawne

Transakcje zawierane na podstawie umowy know-how stanowią swego rodzaju uzupełnienie umów licencyjnych, ponieważ przez pojęcie know-how rozumie sie przede wszystkim nie opatentowane wynalazki oraz nie zarejestrowane wzory użytkowe albo wzory przemysłowe posiadające lub nie zdolności patentowe lub rejestrowe tudzież poufne informacje z technicznego punktu widzenia. Z treści art. 79 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 ze zm.) wynika, że do umowy o korzystanie z wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym, na który nie udzielono jeszcze patentu, jak również do umowy o korzystanie z wynalazku nie zgłoszonego, a stanowiącego tajemnicę przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy o umowie licencyjnej, chyba że strony postanowiły inaczej.

W wyniku umowy know-how jedna ze stron zobowiązuje się do przekazania odpłatnie lub nieodpłatnie odbiorcy informacji i doświadczeń o charakterze technicznym, które nadawałyby się do bezpośredniego zastosowania w procesie produkcji oraz udziela upoważnienia do korzystania z tych informacji.

W rozumieniu art. 4 pkt 2 lit. e cytowanej ustawy o podatku VAT, przez usługę rozumie się sprzedaż praw lub udzielonych licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej. Obrót powyższymi prawami, jako świadczenie usług podlega zgodnie z art. 18 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu według stawki podstawowej tzn. 22%.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz w świetle przedstawionych w piśmie wyjaśnień spółki, zdaniem tut. Urzędu Skarbowego umowa zawarta na usługę transferu technologii i pomocy technicznej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika