dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: OG-005/62/03/KW/415/15/03

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 14.04.2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r, Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Podstawą zarachowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest dowód ich poniesienia. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu niezbędne jest sporządzenie dowodu wewnętrznego zgodnie z przepisem § 14 ust. 1 i 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2000 r. Nr 116, poz. 1222 ze zm.).

Porady prawne

Zarachowaniu do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej podlega część czynszu odpowiadająca udziałowi powierzchni wykorzystywanej na działalność gospodarczą w ogólnej powierzchni mieszkania. Obowiązek udokumentowania bilingiem kosztów uzyskania przychodów z tytułu rozmów telefonicznych przeprowadzonych z telefonu zainstalowanego w mieszkaniu prywatnym jest związany z koniecznością wyodrębnienia rozmów związanych z prowadzoną działalnością, bowiem tylko na ich podstawie możliwe jest ustalenie ich faktycznej wysokości.

Obowiązek posiadania odrębnego rachunku bankowego dla potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej wynika z przepisu art. 13 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U z 1999 r. Nr 101, poz. 1178) nakładającym na przedsiębiorców w ust. 1 obowiązek dokonywania i przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego tego przedsiębiorcy w określonych przypadkach oraz w ust. 2 obowiązek zawiadomienia urzędu skarbowego właściwego ze względu na podatek dochodowy, o posiadaniu rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcą zgodnie z przepisem art. 2 ust. 2. w/w ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.

Ponadto w świetle przepisu art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika