dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: OG-005/64/03/PDII/415-26/03

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

W odpowiedzi na pismo z dnia 10.04.2003 r. (data wpływu ? 16.04.2003 r.) Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach uprzejmie wyjaśnia:

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Porady prawne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy ? wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy winni zgodnie z art. 38 ust. 1 powołanej ustawy przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację PIT-4.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, są obowiązani w terminie do dnia 15 marca roku następującego po roku podatkowym sporządzić w trzech egzemplarzach według ustalonego wzoru informację dla podatników, którym nie dokonano rocznego obliczenia podatku, wskazującą wysokość uzyskanych przez nich dochodów oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, a także należnego i pobranego podatku. Jeden egzemplarz informacji płatnik doręcza podatnikowi do dnia 31 marca, a drugi przekazuje w terminie do dnia 15 kwietnia urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 4 - do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Jeżeli obowiązek poboru przez płatników, o których mowa w art. 31, 33, 34 i 35, zaliczek na podatek ustał w ciągu roku, płatnicy ci są zobowiązani sporządzić informację określoną w ust. 1 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika lub urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka - zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm. ) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Z pisma wynika, iż Klub Sportowy dokonywał wypłat wynagrodzeń dla pracownicy, która przygotowywała posiłki dla zespołu klubu. Za tę pracę sponsorzy z własnych składek przekazywali kwoty wynagrodzeń tej osobie. Klub jako stowarzyszenie sportowe utrzymuje się z wpłat firm sponsorujących.W ubiegłym roku pracownica ta złożyła w Sądzie Rejonowym w Kielcach pozew o zaliczenie jej okresu pracy od miesiąca sierpnia 2001 r. do stycznia 2002 r. jako stosunku pracy. Sąd ustalił, iż pracownica była zatrudniona w Klubie Sportowym w okresie od 01.08.2001 r. do 06.01.2002 r. na podstawie stosunku pracy w połowie wymiaru czasu pracy.

W związku z powyższym tut. Urząd Skarbowy wyjaśnia, iż wypłacone przez Klub Sportowy wynagrodzenie jest przychodem pracownicy ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 11 i art. 12 tej ustawy. Na klubie ciążą obowiązki płatnika określone w cytowanych wyżej przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto tut. Urząd Skarbowy nadmienia, iż klub sportowy jako stowarzyszenie kultury fizycznej posiadające osobowość prawną, winien prowadzić księgi rachunkowe, stosując odpowiednie przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tj. Dz. U. z 2002 r., Nr 76 poz. 694, poprzednio Dz. U. z 1994 r. Nr 121, poz. 591 ze zm.). Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, zawierający zapis, że ustawę tę stosuje się do osób prawnych. W szczególności będą miały zastosowanie przepisy rozdziału 2 tej ustawy w zakresie prowadzenia ksiąg, które w sposób szczegółowy określają zasady zapisu zdarzeń, związanych z prowadzeniem przez klub działalności, ich systematyczność i rzetelność.

W myśl art. 20 ustawy o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, na podstawie dowodu źródłowego, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie. Przepisy w/w rozdziału zawierają również wymogi, jakie winien spełniać dowód księgowy (art. 21-22), sposób dokonywania zapisów (art. 23) oraz szczegółowe zasady rachunkowości, jakie powinna stosować Jednostka przy dokonywaniu zapisu zdarzeń (art. 24-25).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika