1. Przepisy k.p.a. jak i Ordynacji podatkowej nie określają, czy opinia sporządzona przez kilku biegłych (...)

1. Przepisy k.p.a. jak i Ordynacji podatkowej nie określają, czy opinia sporządzona przez kilku biegłych musi być wyrażona w kilku osobnych dokumentach, czy wystarczy opisanie wyników ekspertyzy i przedstawienie oceny kilku biegłych w jednym akcie.
2. Mając na względzie art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do końca 1998 r. należy stwierdzić, że w przepisach regulujących postępowanie podatkowe, ustawodawca mówiąc ?opinia biegłych? miał na myśli rodzaj dowodu, a nie liczbę specjalistów, których ocenę winien poznać organ podatkowy. Zatem ze względu na wykładnię systemową i celowościową należałoby dopuścić możliwość skutecznego przeprowadzenia dowodu z opinii jednego biegłego.
3. Ustalenie wartości rynkowej zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winno nastąpić nie na podstawie, a tylko z uwzględnieniem opinii biegłych, przez co zasadne jest dopuszczenie jako dowodu wszystkiego co mogłoby przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, w szczególności opinii sporządzonych w innych sprawach.

W odpowiedzi na pismo Znak: L.dz. 128/04/03 z dnia 30.04.2003 r.(data wpływu do tut. Urzędu 05.05.03 r.) w sprawie zastosowania stawki podatku VAT do wykonywanych robót na obiekcie budowy Łącznika w Budynku Głównym WZiA Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach tut. Urząd informuje, iż przepis art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) wskazuje, że podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%. Opodatkowaniem w/g obniżonej stawki objęte mogą być tylko te towary i usługi, dla których preferencyjną stawkę przewidziano w przepisach ustawy o VAT lub też w przepisach wykonawczych do tej ustawy.

Porady prawne

Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem według stawki 7% w okresie do 31.12.2003 r. podlega sprzedaż materiałów budowlanych i usług (robót) określonych w załączniku Nr 5 do w/w ustawy.

W pozycji 86 w/w załącznika wymienione zostały budynki, których budowa, remonty i bieżąca konserwacja podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7%. Określając stawkę podatku VAT Urząd Skarbowy stosuje klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce państwowej. W związku z powyższym, jeżeli roboty polegające na wykonaniu instalacji teletechnicznych tj. systemu sygnalizacji pożaru, systemu sygnalizacji włamania i napadu oraz systemu nadzoru wizyjnego, okablowania strukturalnego i nagłośnienia będą wykonywane na obiekcie, który posiada klasyfikację PKOB wymienioną w załączniku Nr 5 poz. 86 w/w ustawy to roboty te będą podlegały opodatkowaniem podatkiem VAT w/g stawki 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika