Czy spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami wspólnymi ma prawo do zwolnienia od podatku (...)

Czy spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami wspólnymi ma prawo do zwolnienia od podatku dochodu - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 28.05.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania art. 17 ust. 1 pkt 4o ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, co następuje.

Przedsiębiorstwo ?G? jest spółką prawa handlowego, której głównym przedmiotem działalności jest sprawowanie zarządu i administracja nad nieruchomościami komunalnymi oraz innymi budynkami, administrowanymi w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego.

Porady prawne

Do końca 2003 r. tak sprecyzowany przedmiot działalności i dochody z niego uzyskane korzystały ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 17 ust. 1 pkt 4o ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z przepisu tego wynikało, że dochody podatników - osób prawnych, których zadaniem jest administrowanie nieruchomościami w imieniu właścicieli i zarządców domów, są zwolnione od podatku w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Przepis ten nie uzależnia możliwości korzystania ze zwolnienia od określenia w statucie spółki celu wydatkowania dochodu, lecz od przeznaczenia dochodu na konkretny, wymieniony w tym przepisie cel i późniejszego wydatkowania dochodu na ten cel. Za takim rozumieniem przepisu przemawia również brzmienie art. 17 ust. 1b ustawy, w myśl, którego zwolnienie dochodów podatników przeznaczających dochody na cele statutowe i inne cele określone w poszczególnych punktach art. 17 ust. 1 ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na te cele.

Nadmienić należy, że od 1 stycznia 2004 r. ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957) szereg zwolnień przedmiotowych - m. in. również zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 4o - zostało wykreślonych z ustawy. Jednocześnie na mocy przepisów przejściowych, tj. art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotowe zwolnienie stosuje się do dnia 31 grudnia 2004 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do końca 2003 r. Dla tych podatników, którzy przeznaczyli a nie wydatkowali dochodów osiągniętych do końca 2004 r. na realizację celów, o których mowa w art. 17 ust. 1, w tym również pkt 4o, prawo do zwolnienia tych dochodów na poprzednich zasadach jest zachowane do momentu ich wydatkowania. Utrata prawa do zwolnienia następuje również na poprzednio obowiązujących zasadach, tj. na zasadach określonych w art. 17 ust. 1a ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika