Czy będąc czynnym podatnikiem podatku VAT można dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego (...)

Czy będąc czynnym podatnikiem podatku VAT można dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach materiałów do produkcji zwierzęcej oraz w zakupach inwestycyjnych ?
Czy w przedmiotowej sytuacji ma zastosowanie art. 43 ust. 3 ustawy o VAT ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 216 - 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2006 r. złożonego przez podatnika dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego oraz możliwości odliczania podatku naliczonego VAT przy zakupie materiałów do produkcji zwierzęcej oraz w związku z modernizacją gospodarstwa rolnego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


Porady prawne

W złożonym w dniu 14.06.2006 r. wniosku podatnik wystąpił do Naczelnika tut. Urzędu z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług z następującymi pytaniami:
- czy będąc czynnym podatnikiem podatku VAT może dokonywać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie materiałów do produkcji zwierzęcej oraz materiałów budowlanych zużytych do remontu i modernizacji gospodarstwa rolnego, ujmując w składanych deklaracjach VAT-7 wszystkie rodzaje prowadzonych działalności gospodarczych ?;
- czy ma zastosowanie art. 43 ust. 3 ustawy o VAT dotyczący rolników ryczałtowych ?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, tj. podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz rejestry do podatku VAT. Ponadto jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, w którym zamierza prowadzić działalność rolniczą polegającą na hodowli zwierząt (trzody chlewnej), w ilości przekraczającej 100 sztuk. Dostawa zwierząt będzie realizowana zgodnie z umową zawartą z zakładami mięsnymi.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: prowadząc pełną dokumentację podatkową, zarówno w podatku VAT jak i w podatku dochodowym, ma możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zgodnie z art. 2, art. 15 ust. 2, art. 43, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast art. 43 ust. 3 ustawy o VAT dotyczy podatników, którzy jako formę rozliczenia przyjęli wcześniej zasady obowiązujące rolników ryczałtowych. Dlatego też przepis ten nie znajduje zastosowania w sytuacji podatnika, gdyż od początku prowadzenia działalności rolniczej jest podatnikiem podatku VAT na zasadach ogólnych. Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT (z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i nie będzie zobligowany do zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż wyżej przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Natomiast przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.

1 pkt 3 wyżej cyt. ustawy o VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 cyt. ustawy o VAT). Rolnicy ryczałtowi w trakcie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni zgodnie z art. 117 ustawy o VAT z obowiązku:
- wystawiania faktur, o których mowa w art. 106,
- prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,
- składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1,
- dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. Dokonywana przez dotychczasowego rolnika ryczałtowego sprzedaż produktów rolnych podlega opodatkowaniu, jeżeli rezygnuje on dobrowolnie ze zwolnienia lub gdy jest obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Z przepisu art. 43 ust. 3 wynika, że rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:
1) dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000 zł., oraz
2) dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
3) prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 4 ustawy o VAT rolnik ryczałtowy, który zamierza zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 3 wyżej cyt. ustawy , jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

Zatem podatnik będzie mógł zrezygnować ze zwolnienia w podatku od towarów i usług pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek wymienionych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT.

Natomiast zasady dotyczące możliwości skorzystania przez podatnika VAT z prawa do odliczenia uregulowane w art. 86 ustawy o VAT mają również zastosowanie do rolników, którzy zrezygnowali ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Natomiast z przepisu art. 96 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. wynika, że podmioty, o których mowa w art. 15 są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3.

Reasumując, wnioskodawca (po spełnieniu wymogów zawartych w art. 43 ust. 3 i 4 ustawy o VAT), jeżeli zrezygnuje ze zwolnienia przysługującego mu z racji statusu rolnika ryczałtowego oraz dokona aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) i nabędzie towary i usługi, które będą miały związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT (materiały do produkcji zwierzęcej oraz modernizacji gospodarstwa rolnego) , to przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich nabycia.

Stosownie do art. 99 ust. 1 cytowanej ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W związku z tym, iż prowadzona przez podatnika działalność gospodarcza jest zarejestrowana przez osobę fizyczną (na własne imię i nazwisko), jak również osoba fizyczna jest posiadaczem gospodarstwa rolnego, a więc w ramach wykonywanych działalności powinien Pan składać jedną deklarację VAT-7, w której należy ująć transakcje ze wszystkich rodzajów prowadzonych działalności gospodarczych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika