Czy wypłacane członkom zarządu wspólnoty zwroty poniesionych kosztów za rozmowy telefoniczne, bilety (...)

Czy wypłacane członkom zarządu wspólnoty zwroty poniesionych kosztów za rozmowy telefoniczne, bilety komunikacji miejskiej stanowią dochód wolny od podatku zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Wspólnoty Mieszkaniowej bez znaku z dnia 14.07.2006 r., uzupełnionego pismem bez znaku z dnia 13.09.2006 r. o interpretację w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie zaliczenia do dochodów wolnych od podatku wypłaconych członkom zarządu wspólnoty kosztów rozmów telefonicznych i biletów komunikacji miejskiej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uchwałą właścicieli nieruchomości członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej wyrazili zgodę na zwrot zarządowi wspólnoty kosztów związanych z pełnieniem funkcji społecznych z opłat bieżących. Członkom zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej zwracane są koszty rozmów telefonicznych z prywatnych telefonów i przejazdów środkami komunikacji miejskiej związane z bieżącą działalnością Wspólnoty.

Porady prawne

Zdaniem Strony zwrot wydatków poniesionych przez członków zarządu Wspólnoty nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, stanowią one natomiast dochody wolne od podatku, jako wydatki związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w. ustawy. Aby poniesione wydatki mogły być uznane za koszty uzyskania przychodów muszą być poniesione w celu ich uzyskania i muszą mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością.

W przypadku podmiotu korzystającego ze zwolnienia od podatku zgodnie z art. 17 ust 1 cytowanej ustawy, a takim jest wspólnota mieszkaniowa, wszelkie wydatki powinny być analizowane pod kątem możliwości ich zaliczenia do wydatków przeznaczonych na działalność statutową.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 m ustawy o podatku dochodowym osób prawnych wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych utworzonych zgodnie z odrębnymi przepisami - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanej na rzecz członków wspólnoty.

Z dniem 1 stycznia 2004 r. na mocy art. 1 pkt. 13 a ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1957) przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 m ustawy o podatku dochocowym od osób prawnych został uchylony, przy czym zgodnie z art. 5 tej ustawy zwolnienie z opodatkowania dochodów wspólnot mieszkaniowych stosuje się nadal w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31.12.2003 r. Następnie zgodnie z art. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) zwolnienie z opodatkowania dochodów wspólnot mieszkaniowych (na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowanych na rzecz członków wspólnoty) zostało przedłużone do dnia 31.12.2006 r.

W związku z powyższym równowartość wydatków przeznaczonych na zwrot poniesionych przez członków wspólnoty wydatków na rozmowy telefoniczne i bilety komunikacji miejskiej jako przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych stanowi dochód wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika