Czy kwoty wypłacane z tytułu zwrotu kosztów za telefony, bilety komunikacji miejskiej dla członków (...)

Czy kwoty wypłacane z tytułu zwrotu kosztów za telefony, bilety komunikacji miejskiej dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 , poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 14.07.2006 r., uzupełnionego w dniu 13.09.2006 r., 25.09.2006 r. oraz w dniu 05.10.2006 r. Wspólnoty Mieszkaniowejdotyczącego opodatkowania kwot wypłacanych z tytułu zwrotu kosztów za telefony, bilety komunikacji miejskiej dla członków zarządu wspólnoty mieszkaniowej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym powyższych świadczeń jest prawidłowe.

Z wniosku wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa wypłaca członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej zwroty kosztów za telefony, bilety komunikacji miejskiej - bez udokumentowania wydatków. Zgodę na pokrycie kosztów pełnienia funkcji członków zarządu wspólnoty z opłat czynszowych wyrazili właściciele nieruchomości w Uchwale nr ... . Uchwała ta nie precyzuje zasad i wysokość wynagrodzeń, wypłaty następują na podstawie oświadczenia członka zarządu.

Porady prawne

Czy powyższe dochody są objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?

Zdaniem wnioskodawcy powyższy dochód powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Obowiązek opodatkowania świadczeń na rzecz członków zarządu za rozmowy telefoniczne, bilety komunikacji miejskiej zdaniem wspólnoty spoczywa na podatniku. Wspólnota Mieszkaniowa nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od powyższych świadczeń, natomiast ma obowiązek sporządzić informacje PIT-8C. Członek zarządu powinien przychody wykazane w PIT-8C wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku o interpretację z dnia 14.07.2006 r. i pismach uzupełniających z dnia 13.25.09.2006 r., 05.10.2006 r. Wspólnoty Mieszkaniowej jest prawidłowe.Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 Nr 80, poz. 903 ze zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości tworzą z mocy prawa wspólnotę mieszkaniową. Przepis ten nie daje wspólnocie przymiotu osoby prawnej, lecz podmiot jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Według art. 20 ust. 1 w/w ustawy jeżeli lokali wyodrębnionych wraz z lokalami nie wyodrębnionymi jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałą o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego Zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.Podstawą pełnienia obowiązków przez członka zarządu jest jego wybór.Członków zarządów wspólnoty mieszkaniowej nie łączy ze wspólnotą mieszkaniową ani stosunek pracy, ani umowa zlecenie (inna umowa cywilnoprawna), nie pełnią oni obowiązków społecznych ani obywatelskich. Przychody te nie kwalifikują się do przychodów ze stosunku pracy określonych w art. 12 w/w ustawy ani do przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenie czy o dzieło (art. 13 pkt 8) podstawą pełnienia obowiązków jest w tym przypadku wybór, a nie żadna umowa cywilnoprawna. Przychody otrzymane przez członków zarządu z tyt. zwrotów kosztów ryczałtu za rozmowy telefoniczne prowadzone z telefonu prywatnego do celów służbowych, przejazdów - bilety komunikacji miejskiej, nie są również przychodami, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) tj. przychodem członków zarządu osób prawnych, gdyż wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej.

Mając na uwadze powyższe otrzymane przez członków zarządu świadczenia, stanowią przychód o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki społeczne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje( subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.W związku z powyższym przyznany 'ryczałtowy' zwrot kosztów stanowić będzie dla członków zarządu wspólnoty przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku wypłaty 'ryczałtowych' kwot stanowiących dla członków zarządu wspólnot mieszkaniowych źródło przychodów, powyższe przychody będą opodatkowane podatkiem dochodowym.Wspólnota mieszkaniowa od wypłaconych świadczeń na rzecz członków zarządu z tyt. zwrotu ,,ryczałtowych?? kosztów za telefony, bilety komunikacji miejskiej nie jest zobowiązana do poboru zaliczek na podatek dochodowy.Po upływie roku podatkowego Wspólnota, stosownie do art. 42a powołanej ustawy o podatku dochodowym, ma obowiązek sporządzić informację według ustalonego wzoru (PIT-8C ) o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.Podatnik, kwoty wykazane w informacji (PIT-8C) ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14.07.2006 r. w części dotyczącej opodatkowania zwrotu kosztów za telefony i bilety komunikacji miejskiej członkom zarządów wspólnot mieszkaniowych jest prawidłowe.


Referencje

PDB/415-7/BJ/07, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika