Czy kwota uzyskana ze sprzedaży pawilonu położonego na cudzym gruncie, służącego do działalności (...)

Czy kwota uzyskana ze sprzedaży pawilonu położonego na cudzym gruncie, służącego do działalności gospodarczej będzie stanowić przychód z tej działalności ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 02.07.2004 r., uzupełnionego w dniu 16.07.2004 r., w sprawie sprzedaży nakładów na nieruchomość gruntową będącą w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej ? w postaci prawa do użytkowania pawilonu (handlowo-usługowego), trwale związanego z gruntem, w części dotyczącej podatku dochodowego wyjaśnia:

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyjątkiem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Porady prawne

Przychód powstanie nawet, jeżeli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat (art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy).

Na podstawie art. 14 ust. 2c cyt. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu, gruntu lub udział w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 28 stosuje się odpowiednio.

W tym przypadku zastosowanie ma art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 28 ust. 2 ustawy tj. obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie).

Jednocześnie do kosztów uzyskania przychodów zalicza się nie umorzoną wartość początkową środków trwałych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy, w myśl którego do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt. 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 24 ust 2 powołanej ustawy u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku trwałego związanego z prowadzoną działalnością jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a ich wartością wykazaną w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla celów stosowania odpisów amortyzacyjnych, powiększona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Ze złożonego do tut. Urzędu wniosku wynika, iż wykorzystuje Pan w prowadzonej działalności gospodarczej pawilon handlowo-usługowy o pow. 140 m#178;, trwale związany z gruntem, położony na gruncie będącym w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej. Prawo do użytkowania tego lokalu zostało nabyte na podstawie potwierdzonej notarialnie umowy sprzedaży nakładów finansowych w dniu 21.11.1996 r. W pawilonie handlowym od 01.09.2000 r. prowadzona jest działalność gospodarcza - jest on ujęty w ewidencji środków trwałych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż kwota uzyskana ze sprzedaży przedmiotowego pawilonu położonego na cudzym gruncie, służącego do działalności gospodarczej będzie stanowić przychód z tej działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym i prawnym stanowisko Pana, iż przychód z tej sprzedaży nie jest przychodem z działalności gospodarczej i jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż od nabycia nakładów upłynęło prawie 8 lat ? jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika