Czy dostawa działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Czy dostawa działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.10.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 06.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Podatnik w dniu 05.10.2006 r. złożył do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy działek budowlanych. Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik tut. Urzędu w dniu 27.10.2006r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismo w sprawie uzupełnienia wniosku wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 06.11.2006 r.

Porady prawne

Podatnik zakupił w 2002 roku grunty rolne z zamiarem użytkowania ich pod działalność rolniczą. Posiada 40 arowe gospodarstwo rolne i planował je poszerzyć. W 2006 r. część z tych gruntów w planach zagospodarowania przestrzennego gminy X została przekształcona na tereny budowlane. Wnioskodawca dokonał podziału tych gruntów na cztery działki budowlane w celu ich odsprzedaży.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy dostawa działek budowlanych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Zdaniem podatnika dostawa powyższych gruntów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione powyżej stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pod pojęciem towaru w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Przy dostawie terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę, stosownie do art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d cyt. ustawy o VAT, nie stosuje się zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Grunt od 01 maja 2004 r. jest towarem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a więc odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest on w posiadaniu i stanowi majątek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Należy nadmienić, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT od 28.12.2000 r.

Zatem uwzględniając powołane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, dostawa posiadanych przez podatnika działek budowlanych nie może korzystać ze zwolnienia, a co za tym idzie na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT opodatkowana będzie podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.


Referencje

PP2/443-4/2007, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika