Czy opodatkowaniu podlega odszkodowanie za wypadek śmiertelny syna wypłacone w wyniku zawartej ugody (...)

Czy opodatkowaniu podlega odszkodowanie za wypadek śmiertelny syna wypłacone w wyniku zawartej ugody pozasądowej (spór prowadzony w oparciu o przepisy Stanu Arizona) ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z 26-04-2004 r. w sprawie opodatkowania kwoty wypłaconej na podstawie Umowy o zwolnieniu od zobowiązań i odszkodowaniu wyjaśnia:

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowanie otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego są wolne od podatku dochodowego.

W przedmiotowej sprawie prowadziliście Państwo spór sądowy (pozew z dnia 26-01-2001 r.) z kilkoma korporacjami branży samochodowej, co do odpowiedzialności odszkodowawczej za śmiertelny wypadek drogowy syna. Spór ten był prowadzony w oparciu o właściwe przepisy ?Zbioru Znowelizowanych Praw (Ustaw) Stanu Arizona (?Arizona Revised Statutem? w skrócie ?A.R.S.?) zaliczane niewątpliwe do grupy przepisów prawa cywilnego. W trakcie postępowania sądowego została zawarta z pozwanymi firmami ugoda pozasądowa, na mocy której obie strony zgodziły się zakończyć spór poprzez zaspokojenie roszczeń powodów i zwolnienie pozwanego z dalszych roszczeń. W tym celu pozwany wypłacił Państwu określoną kwotę pieniężną tytułem odszkodowania z powodu osobistych szkód, a Państwo zobowiązali się zaniechać dochodzenia dalej idących roszczeń. W podpisanej umowie o zwolnieniu od zobowiązań i odszkodowaniu strony określiły podstawę prawną roszczeń odszkodowawczych, tj. paragraf 12-612 w/w Zbioru (...) A.R.S.

Porady prawne

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że otrzymane odszkodowanie choć nie było przyznane przez sąd, jest jednak odszkodowaniem wypłacanym na podstawie przepisów prawa.

Przesłanką do zwolnienia odszkodowania z opodatkowania jest fakt, że przepisy prawa cywilnego dopuszczają możliwość żądania odszkodowania i zawarcia ugody pomiędzy stronami oraz wypłacenie odszkodowania w zamian za zwolnienie przez stronę otrzymującą odszkodowanie drugiej strony z odpowiedzialności.

Za uznaniem odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej za zwolnione od podatku, przemawia w przedmiotowej sprawie zwłaszcza opisany wyżej przebieg wydarzeń, tj. to, że ugoda została zawarta w celu zakończenia postępowania sądowego i gdyby nie ugoda to otrzymalibyście Państwo odszkodowanie przyznane przez sąd, co do którego nie ma wątpliwości, że podlegałoby zwolnieniu od podatku. Zasada równego traktowania nakazuje bowiem stosować te same przepisy do takich samych przychodów oraz ujednolicać orzecznictwo w sprawach o podobnych stanach faktycznych. Opodatkowanie odszkodowania uzyskanego na podstawie ugody stawiałoby osobę otrzymująca takie odszkodowanie w sytuacji upośledzonej w stosunku do osoby otrzymującej takie samo świadczenie na podstawie wyroku sądowego.

Wystarczającą przesłanką do zwolnienia odszkodowania z opodatkowania jest fakt, że przepisy prawa cywilnego dopuszczają możliwość żądania odszkodowania i zawarcia ugody pomiędzy stronami oraz wypłacenie odszkodowania w zamian za zwolnienie przez stronę otrzymującą odszkodowanie (poszkodowaną) drugiej strony z odpowiedzialności.

W świetle powyższego uzyskany dochód z przedmiotowego odszkodowania otrzymanego ze Stanów Zjednoczonych jest wolny z opodatkowania i nie należy go wykazywać w zeznaniu podatkowym za 2003 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika