Czy jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za (...)

Czy jest możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2004 darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 02.12.2004 r., w sprawie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2004 darowizny na działalność charytatywno ? opiekuńczą kościelnych osób prawnych oraz sposobu jej udokumentowania wyjaśnia:

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze. zm) odliczeniu od dochodu podlegają darowizny na cele:
a) określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego (Dz. U. Nr 96, poz. 873) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy , prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
b) kultu religijnego
- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350,00 zł.

Porady prawne

Jednocześnie w myśl art. 26 ust. 7 w/w ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 9 odliczenie stosuje się jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna ? dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Natomiast na podstawie art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r.stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) oraz art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz. U. Nr 66, poz. 287 ze zm.) darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny ? sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

?(...) Z analizy powyższych regulacji wynika, iż przepisy ustaw o stosunku Państwa do Kościoła - w części dotyczącej darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne ? stanowią przepisy szczególne w odniesieniu do regulacji zawartej w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres bowiem pojęciowy powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez wszelkie jednostki wykonujące taką działalność natomiast regulacje zawarte w ustawach o stosunku Państwa do Kościoła odnoszą się jedynie do darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne. Oznacza to, iż darowizny przekazane na powyższe cele przez osoby fizyczne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jednakże należy pamiętać, iż koniecznym warunkiem wyłączenia darowizny z podstawy opodatkowania jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek, tj. pokwitowania odbioru darowizny i sprawozdania dot. jej przeznaczenia.

Z chwilą dokonywania odliczeń podatnik musi dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru darowizny, natomiast sprawozdaniem dot. jej przeznaczenia, przedstawionym przez kościelną osobę prawną ? najpóźniej po upływie dwóch lat od dnia przekazania darowizny. (...)
W przypadku braku sprawozdania o przeznaczeniu darowizny należy uznać, iż nie została wypełniona dyspozycja zawarta w piśmie danej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła, a tym samym podatnik nie nabył prawa do odliczenia od dochodu darowizny w części przekraczającej limit określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak więc w takim przypadku będą miały zastosowanie ogólne, powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące odliczenia darowizn (...).

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, iż w wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), wysokość m.in. omawianych darowizn, przekazywanych począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r. przez osoby fizyczne w formie pieniężnej, podlegających odliczeniu od dochodu podatnika, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Przepis ten odnosi się dodarowizn poczynionych począwszy od 2002 roku i dotyczy także darowizn na cele charytatywne kościelnych osób prawnych (cyt. Pisma Ministerstwa Finansów z dnia 31.12.2001 r. znak: PB5/KD-033-186-2393/01).
W/w stanowisko zostało potwierdzone przez Ministerstwo Finansów pismem z dnia 22.04.2004 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych znak PB-3-2420-8214-137-AS-04.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy dotyczące podatkudochodowego od osób fizycznych, jeżeli spełni Pani łącznie wyżej określone warunki, tj. będzie Pani posiadała dowód wpłaty darowizny na rachunek bankowy na działalność charytatywno ? opiekuńczą (kościelnej osoby prawnej) oraz w okresie dwóch lat od momentu przekazania darowizny uzyska Pani sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność, ma Pani możliwość skorzystania z ulgi w postaci pomniejszenia podstawy opodatkowania o pełną kwotę przekazanej darowizny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika