Czy mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego (...)

Czy mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 21-04-2004 r. w sprawie: możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu, wyjaśnia:

Przez umowę leasingu, na podstawie art. 7091 Kodeksu cywilnego, finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe, co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Porady prawne

Z kolei w przepisach zawartych w art. 23a?23l ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) rozszerzono definicję leasingu. Dla celów podatkowych przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inna umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie (korzystającemu), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Natomiast podstawowym okresem umowy leasingu jest czas oznaczony, na jaki została zawarta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.

Z w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż dokonano podziału umów leasingu na umowy leasingu operacyjnego i finansowego, (choć nie nadano im nazw).

Aby umowa miała charakter leasingu operacyjnego ustawodawca określił minimalny okres, na jaki musi być zawarta. Zgodnie z brzmieniem art. 23b ust. 1 w/w ustawy umowa leasingu operacyjnego musi spełniać następujące kryteria:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący, co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres, co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada, co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jednocześnie z art. 23b ust. 2 w/w ustawy wynika, że jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
- art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.),
- przepisów o specjalnych sferach ekonomicznych,
- art. 23 i 37 ustawy z dnia z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 26 z 1997 r., poz. 143 ze zm.),
to, mimo, że umowa leasingu spełniła warunki wymienione powyżej ? do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli zasady określone dla umów leasingu zwanego dotychczas potocznie leasingiem finansowym.

Stosownie do art. 23 ust. 3a w/w ustawy za samochód osobowy dla potrzeb podatku dochodowego uważa się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.

Z kolei na podstawie art. 23 ust. 3b ustawy korzystający z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 nie ma obowiązku prowadzenia dla tych samochodów ewidencji przebiegu pojazdu. Oznacza to, że korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie ponoszone wydatki, związane z używaniem takiego samochodu, oczywiście z uwzględnieniem zasady wynikającej z art. 22, ust. 1 ustawy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty te nie są limitowane, mogą stanowić m.in. następujące wydatki: zakup paliwa, zakup części zamiennych, zakup ogumienia, koszty napraw i remontów, opłaty ubezpieczeniowe, opłaty leasingowe. Za koszty uzyskania przychodu nie uważa się kaucji ? art. 23j ust. 3 w/w ustawy oraz składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote wg kursu średniego euro, ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia (art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z przedstawionych przez Pana dokumentów (złożonego pisma, kopii umowy leasingowej, protokołu odbioru przedmiotu leasingu oraz harmonogramu opłat leasingowych) wynika, że użytkuje Pan w działalności gospodarczej - samochód osobowy marki FIAT STILIC ULTI WAGON na podstawie umowy leasingu operacyjnego, (w której określono, że przedmiot leasingu jest własnością finansującego przez okres trwania umowy) zawartej na okres od 14-11-2003 r. do 31-10-2006 r. i ponosi Pan wydatki związane z eksploatacją tego samochodu.

Reasumując powyższe tut. Urząd Skarbowy przychyla się do zajętego przez Pana stanowiska, tj. - dla celów podatku dochodowego do kosztów uzyskania przychodów może Pan zaliczyć wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego, używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, zgodnie z powołanymi powyżej przepisami.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika