dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek sygn: OG/005/92/PDII/2003

dotyczy zwolnienia z opodatkowania odsetek

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach działając na podstawie art. 14a §4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo nr KL-024/16/2003 z dnia 04.06.2003 r. w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconych przez Państwową Inspekcję Pracy nagród dla osób uczestniczących w konkursach wiedzy na temat ochrony pracy, informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł., zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Porady prawne

Z treści pisma jednostki wynika, że prowadzi ona działania popularyzujące zagadnienia ochrony pracy i jedną z form takich działań jest organizacja konkursów wiedzy na temat ochrony pracy. Osoby zajmujące czołowe miejsca w konkursie otrzymują nagrody rzeczowe o wartości od 5 do 500 zł. dla każdego z uczestników.

Z cytowanego wyżej przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 68) wynika, iż wygrana w konkursach z innej dziedziny niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport - w całości będzie podlegała opodatkowaniu bez względu na jej wysokość. Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 w/w ustawy dotyczy wygranych organizowanych przez środki masowego przekazu i organizowanych poza prasą, radiem i telewizją.

Nagrody wypłacone z tytułu wygranej w konkursie służącym popularyzacji zagadnień z dziedziny ochrony pracy nie są zdaniem tut. Urzędu objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 68 w/w ustawy. Ten konkurs trudno będzie zaliczyć do jednej z pięciu dziedzin wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 68 w/w ustawy. Przepisy podatkowe, a zwłaszcza dotyczące zwolnień z opodatkowania stanowiące odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania - nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający.

Art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich, z zastrzeżeniem art. 52, podatek w formie ryczałtu w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody.

Rozliczenie się podatnika z uzyskanego dochodu odbywa się za pośrednictwem płatnika tj. podmiotu wręczającego nagrodę.

Stosownie do art. 41 ust. 4 i 7 i art. 42 ust.1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które wręczają nagrody, obowiązane są pobrać zryczałtowany podatek i odprowadzić go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, przesyłając zbiorczą deklarację PIT-8A.

Jeżeli przedmiotem wygranych w konkursach są rzeczy, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego podatku przed wydaniem rzeczy - art. 41 ust. 1 pkt 7 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika