Spółdzielnia Ogrodnicza wpisana do rejestru grup producentów rolnych wnosi o potwierdzenie czy uzyskane (...)

Spółdzielnia Ogrodnicza wpisana do rejestru grup producentów rolnych wnosi o potwierdzenie czy uzyskane przez Spółdzielnię dochody pochodzące ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach członków spółdzielni, ma prawo zakwalifikować jako dochód zwolniony z podatku dochodowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach działając na podstawie ant. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po przeanalizowaniu wniosku z dnia 07.05.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółdzielnia jako przedsiębiorca , prowadzi działalność marketingową w imieniu i na rzecz zrzeszonych w spółdzielni producentów w postaci:
- organizacji wspólnej sprzedaży i dystrybucji owoców,
- negocjowania cen oraz zawierania umów zbiorowych,
- promocji,reklamy oraz tworzenia wspólnych znaków towarowych,
- realizacja celów zawartych w statucie spółdzielni.

Porady prawne

Ponadto Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, w szczególności handlową ,usługową i produkcyjną w interesie swoich członków, przy czym jak wynika to ze statutu spółdzielni ponad 75 % przychodów z tego tytułu pochodzi ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach jej członków.

Do złożonego wniosku o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej Spółdzielnia załączyła:
- statut spółdzielni,
- decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia 26 lipca 2002 o wpisie Spółdzielni Ogrodniczej ?...' do rejestru grup producentów rolnych.

W złożonym wniosku Spółdzielnia zajęła stanowisko, iż ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt. 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych korzysta dochód uzyskany ze sprzedaży produktów pochodzących z gospodarstw będących i nie będących własnością członków Spółdzielni.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez podatnika stanowiska w sprawie zwolnienia dochodu, tut. Organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 1 pkt. 49 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /j.t. Dz. U. nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm./ wolne od podatku są dochody grupy producentów rolnych wpisanej do rejestru,o których mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. nr. 88 poz. 983 ze zm) pochodzące ze sprzedaży produktów lub grup produktów,dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub roku po nim następującym, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10.

Jak wynika z cyt. wyżej art. 17 ust. 1 pkt. 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółdzielnia ma prawo korzystać ze zwolnienia, o którym mowa wyżej pod określonymi jednak warunkami:
- posiadania wpisu do rejestru grup producentów rolnych poprzez spełnienie warunków wynikających z ustawy z dnia 15 września 2000r. o grupach producentów rolnych i ich związkach,
- sprzedawane przez spółdzielnię produkty winny być nazwane i przyporządkowane do grupy producentów dla których grupa została utworzona,
- produkty powinny być wyprodukowane w gospodarstwach członków grupy producentów,
- uzyskany z powyższej działalności dochód z zachowaniem przytoczonych warunków musi być wydatkowany na rzecz członków grupy producentów w roku podatkowym lub w roku po nim następującym.

Tut. Organ zwraca uwagę na zapis art. 17 ust. 1 pkt. 49, który pod względem przedmiotowego zwolnienia odwołuje się do zapisu ust. 9 i 10 tegoż artykułu wskazując wyraźnie na charakter wydatków ponoszonych na rzecz członków grupy warunkujące to zwolnienie,którymi sązakupy środków produkcji przekazanych członkom tej grupy producentów rolnych - wydatki na szkolenia członków grupy producentów rolnychoraz wykluczenie ze stosowanego zwolnienia zawartego w art. 17 ust. 1 pkt. 49 przepisów art. 17 ust. 1b, 1e i 1f.

Tak więc w ocenie tut. Organu dochody uzyskane przez Spółdzielnię podlegają zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 49 przy zachowaniu wymienionych wyżej warunków ale tylko w odniesieniu do dochodów ze sprzedaży produktów pochodzących z gospodarstw członków grupy producentów rolnych Spółdzielni.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę (art. 14a § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa),
- nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej (art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa)i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w art.l4b §5 ustawy Ordynacja Podatkowa.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika