Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może Pan wydatki z tytułu wyjazdów w kraju (...)

Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może Pan wydatki z tytułu wyjazdów w kraju i za granicą w celu świadczenia usług zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W tym zakresie pyta Pan, czy np. w przypadku tygodniowej trasy za granicą może Pan w koszty uzyskania przychodów zaliczyć diety do wysokości przysługującej pracownikowi?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007r., w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku, złożonego w dniu 29.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że prawidłowe jest stanowisko Pana, przedstawione we wniosku w indywidualnej sprawie, dotyczącej;
- możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej wartości diet z tytułu podróży służbowych, odbywanych na terenie kraju oraz poza granicami kraju przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kierowcy ? do wysokości diet przysługujących pracownikom.

Porady prawne

Uzasadnienie

We wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 03.07.2007 r. (został nadany w urzędzie pocztowym w dniu ? 29.06.2007 r.) wnosi Pan o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa ? zgodnie z art. 14a § 3 w/w ustawy.

Z wniosku w sprawie udzielenia interpretacji wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, polegającą na świadczeniu usług kierowcy w kraju i poza granicami kraju.

Pana pytanie brzmi:
Czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może Pan wydatki z tytułu wyjazdów w kraju i za granicą w celu świadczenia usług zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W tym zakresie pyta Pan, czy np. w przypadku tygodniowej trasy za granicą może Pan w koszty uzyskania przychodów zaliczyć diety do wysokości przysługującej pracownikowi?

W Pana ocenie, każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, pozostająca w związku z tą działalnością i mająca na celu osiągnięcie przychodu jest podróżą służbową. Również Pana zdaniem, zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalone diety z tytułu wyjazdów dokonywanych przez Pana, jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą, do wysokości określonej w przywołanych w tym zakresie obu rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Pana zdaniem, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do przedstawionego zagadnienia oraz własnego stanowiska w sprawie tut. Organ stwierdził co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wydatki poniesione przez podatnika mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem wykazania istnienia związku przyczynowo - skutkowego, pomiędzy wydatkami związanymi w wykonywaniem usług kierowcy, a przychodem świadczącego te usługi lub ze źródłem tego przychodu. Kosztami tymi mogą być koszty pozostające w bezpośrednim związku z osiąganymi przychodami, jak również koszty pośrednie, którymi mogą być m.in. koszty diet z tytułu podróży służbowych, wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 52 powołanej ustawy.

Z art. 23 ust. 1 pkt 52 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznym wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Do tych odrębnych przepisów, określających wysokość i zasady ustalania diet należą w zakresie podróży służbowych poza granicami oraz na obszarze kraju:
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, 1991 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, 1990 ze zm.).

Przywołany przepis art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawiera wyłączeń o charakterze przedmiotowym, zatem prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych (do wysokości diet określonych w przepisach obu rozporządzeń) przysługuje wszystkim osobom prowadzącym działalność gospodarczą, bez względu na charakter i rodzaj prowadzonej działalności, w tym przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wskazanym przez Pana - Wnioskodawcę. Powołane powyżej przepisy nie zawierają definicji podróży służbowej. Definicja taka została zawarta w art. 77 indeks 5 § 1 ustawy z dnia 26 czerca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Zgodnie z powyższą definicją, która wydaje się być pomocna dla określenia podróży służbowej, przez podróż służbową rozumie się: wykonanie na podstawie polecenia pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. W takim przypadku za podróż służbową Pana osoby prowadzącej działalność gospodarczą należałoby uznać również taką podróż, wyjazd związany z wykonaniem zadań firmy poza miejscowość siedziby firmy.

W świetle przywołanych powyżej przepisów, osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo do uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej poniesionych kosztów, na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem przepisu art. 23 tej ustawy, który wylicza koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Część kosztów nie może być jednakże ujmowana w kosztach uzyskania przychodu w pełnej wysokości. Temu ograniczeniu podlega m.in. wartość diet, które służą na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków za czas podróży służbowej, odbywanej poza granicami kraju oraz na obszarze kraju. Co wynika z powołanego przepisu art. 23 ust. 1 pkt 52 powołanej ustawy, kosztem uzyskania przychodu może być tylko wartość diet za czas podróży służbowej ? równa diecie za czas podróży służbowej przysługującej pracownikom.

Co znajduje odzwierciedlenie również w aktualnym orzecznictwie, za podróż służbową należy uznać również bezpośrednie wykonanie przez przedsiębiorcę zadań firmy poza granicami kraju oraz na obszarze kraju, w związku z zadaniami (usługami) stanowiącymi przedmiot prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Reasumując, art. 23 ust. 1 pkt 52 powołanej ustawy umożliwia uwzględnienie przez Pana w kosztach uzyskania przychodu działalności gospodarczej wartości diet za podróży służbowej krajowej i zagranicznej, w ramach określonego w powołanych obu rozporządzeniach limitu.

Co istotne, podróż taka ma mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i zmierzać do osiągnięcia przychodu. Wówczas jednak na dokonanie zapisu w księdze z tytułu wartości diet z tyt. podróży służbowych winien być sporządzony właściwy dowód księgowy (dowód wewnętrzny), sporządzony zgodnie z przepisami § 14 ust. 2 pkt 5 oraz ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

Powyższa interpretacja;
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 powołanej ustawy, nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika