Spółdzielnia Mieszkaniowa ?X? w Lublinie prosi o udzielenie interpretacji w sprawie wysokości stawki (...)

Spółdzielnia Mieszkaniowa ?X? w Lublinie prosi o udzielenie interpretacji w sprawie wysokości stawki podatku VAT od sprzedaży lokalu użytkowego usytuowanego w piwnicy budynku. Zdaniem Spółdzielni winna być zastosowana stawka 22% Uzupełnienie: Spółdzielnia wyjaśnia: sprzedawany lokal użytkowy znajduje się w budynku mieszkalnym (PKOB 112) oddanym do użytkowania w 1969r.budynek w którym znajduje się przedmiotowy lokal został wybudowany w okresie kiedy Spółdzielni nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.przedmiotowy lokal usytuowany jest w piwnicy budynku i początkowo wykorzystywany był przez spółdzielnię jako pomieszczenie gospodarczew dniu 20.10.1992r. na mocy umowy najmu, lokal został wynajęty osobie fizycznej. po odpowiedniej adaptacji lokal został wykorzystany do prowadzenia działalności usługowo-handlowejSpółdzielnia-zwraca się z zapytaniem- czy od czynności sprzedaży w/w lokalu prawidłowe będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości 22%, czy też można zastosować zwolnienie przewidziane w art. 43 ustawy ustawy o VAT Według Spółdzielni sprzedaż tego lokalu opodatkowana będzie stawką 22% zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Jednocześnie informujemy, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym

Działając na podstawie art.14a, art 14 b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm./ w związku z wnioskiem Strony z dn. 01.08.2006r. (data wpływu 01.08.2006r. uzupełnionego w dniu 14.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam nie uznać za prawidłowe przedstawionego we wniosku stanowiska Strony w zakresie określenia prawidłowej stawki podatku VAT.UZASADNIENIEW dniu 01.08.2006r. wpłynął wniosek Strony z którego wynika, że Spółdzielnia jest właścicielem budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w PKOB w grupowaniu 112, który został oddany do użytkowania w roku 1969. Budynek ten został wybudowany w okresie w którym Spółdzielni nie przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obecnie Strona dokonuje sprzedaży lokalu użytkowego usytuowanego w piwnicy w/w budynku, który początkowo wykorzystywany był przez Spółdzielnię jako pomieszczenie gospodarcze, jego obecnemu najemcy. W roku 1992 na mocy umowy najmu, lokal został wynajęty osobie fizycznej i po odpowiedniej adaptacji został wykorzystany do prowadzenia działalności usługowo-handlowej Spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem o udzielenie interpretacji - ?czy od czynność sprzedaży w/w lokalu prawidłowe będzie zastosowanie stawki podatku VAT w wys. 22%, czy też można zastosować zwolnienie przewidziane w art. 43 ustawy o VAT?. Według Strony sprzedaż wskazanego lokalu opodatkowana będzie stawką 22% zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Porady prawne

Tutejszy Organ informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art.2 pkt. 6 cyt. ustawy przez towary, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się m.in. budynki, budowle lub ich części.Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla celów przedmiotowego zwolnienia ustawodawca określił w ust. 2 tego artykułu, że towarami używanymi są; 1/ budynki, budowle i ich części ? jeżeli do końca roku w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat, 2/ pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zwolnienia tego jednak stosownie do art. 43 ust. 6 cyt. wyżej ustawy nie stosuje się do dostawy używanych budynków i budowli jeżeli spełnione zostały łącznie następujące warunki - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik; miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy ?zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe?.

Wyłączenie, o którym mowa w tym przepisie nie przekreśla możliwości skorzystania ze zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.Mając na uwadze powyższe, jeżeli przedmiotem dostawy jest lokal użytkowy, mieszczący się w budynku zakwalifikowanym jako obiekt budownictwa mieszkalnego, który spełnia jednak warunki do uznania go za towar używany, to dostawa ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie wskazanego art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy.Z powyższych względów stanowisko Strony przedstawione we wniosku w ocenie organu podatkowego, nie jest prawidłowe.Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika