W oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej, zwracam się z zapytaniem w sprawie obowiązku naliczania (...)

W oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej, zwracam się z zapytaniem w sprawie obowiązku naliczania podatku VAT od sprzedaży budynku produkcyjnego stanowiącego własność Spółki z o.o. ?X?. Spółka powstała w oparciu o akt notarialny spisany 26.10.2001r. nr rep. X gdzie udział w kapitale własnym został wniesiony w formie aportu w postaci nieruchomości położonej w Lublinie, przy ul. X, składającej się z działek, której częścią składową jest budynek biurowy murowany, dla której Sąd przeniósł na rzecz Spółki własność przedmiotowej nieruchomości. Spółka została zarejestrowana w Sadzie Rejonowym w Lublinie dn. X.X.2001r. uzyskała nr NIP w 2001r. i rozpoczęła działalność w grudniu 2001r.W związku z postępowaniem układowym, w celu spłacenia wierzycieli Spółka z o.o. bierze pod uwagę sprzedaż w/w nieruchomości. W związku ze znaczną kwota ewentualnej transakcji wyjaśnienie w sprawie naliczania podatku VAT od sprzedaży budynku ma istotne znaczenie przy negocjacjach dotyczących ceny.W uzupełnieniu Spółka wniosła oświadczeniaże po wybudowaniu nie poniesiono nakładów przekraczających 30% wartości budynku,. Natomiast wartość ulepszeń i remontu nie przekroczyła wartości przyjętej do aportuże w Spółce nie toczy się kontrola skarbowa ani postępowanie podatkowezę w/w budynek w którym mieści się siedziba Spółki został przekazany do użytkowania 25.08.1998r.na podstawie decyzji Wydziału Architektury i Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Lublin żw nieruchomość została wniesiona do Spółki aportem. Wartość nieruchomości wniesionej w 2001r. jako aport wynosiła 2.238.000,00 zł i była zwolniona z podatku od towarów i usług VATże zdaniem Spółki sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, gdyż spełnia kryteria art. 46 ust. 6 i art. 14 ustawy o podatku od towarów iusług.

Działając na podstawie art. 14a, art. 14b § 1-4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 18.10.2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ?X? Sp. z o.o. jest właścicielem budynku produkcyjnego, który został wniesiony do Spółki jako aport w celu pokrycia swoich udziałów (zgodnie z aktem notarialnym w dniu 26-10-2001 r. Nr rep. X). Wniesienie nieruchomości w postaci aportu było zwolnione z podatku od towarów i usług, budynek ten został przekazany do użytkowania 25-08-1998 r., po wybudowaniu nie poniesiono nakładów przekraczających 30% wartości budynku. Spółka zamierza sprzedać w/w nieruchomość, zwraca się z zapytaniem, czy przy sprzedaży w/w nieruchomości istnieje obowiązek naliczenia podatku VAT. Zdaniem Strony powyższa dostawa korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, bowiem spełnia kryteria art. 43 ust. 6 i art. 14 ustawy o VAT. Tut. Organ podziela stanowisko Strony w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości.

Porady prawne

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Za towary, zgodnie z regulacją art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Na postawie unormowań art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Budynki i budowle lub ich części uznaje się za używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy). Jednakże w sytuacji, gdy w/w składniki majątku przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania uległy ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym wydatki poniesione przez podatnika na to ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:-miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,-użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanychwówczas zwolnienia nie stosuje się (art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy).

Jak wynika z pisma Strony nieruchomość, której dotyczy zapytanie spełnia warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1, oraz nie zachodzi przypadek, o którym mowa w ust. 6 wskazanego artykułu, w związku z czym sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Biorąc pod uwagę powyższe, postanawiam jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika