Czy dla celów złożenia rocznego zeznania podatkowego przez osobę fizyczną, która ponosi wydatki (...)

Czy dla celów złożenia rocznego zeznania podatkowego przez osobę fizyczną, która ponosi wydatki z tytułu używania sieci Internet, wystarczającym dowodem poniesienia wydatku z tego tytułu jest wydruk komputerowy potwierdzający dokonanie elektronicznego przelewu tytułem opłaty za internet wraz z załączoną do niego fakturą VAT wystawioną na nazwisko podatnika ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 24.06.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego wniosek Pana uzupełniony w dniu 11.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Porady prawne

Korzystając z udogodnień jakie niesie ze sobą rozwój współczesnej cywilizacji postanowił Pan dokonywać niektórych opłat za pośrednictwem banków udostępniających możliwość dokonywania opłat przez Internet, tj. drogą elektroniczną.
Na dowód powyższego załączył Pan do wniosku wydruk komputerowy potwierdzający dokonanie przez Pana elektroniczną drogą przelewu na rachunek odbiorcy - dostawcy usług internetowych, z którego wynika imię i nazwisko wpłacającego, tytuł wpłaty, dane identyfikujące wpłacającego, datę poniesienia wydatku kwota operacji. Zaznacza Pan przy tym, że na potwierdzenie faktu użytkownika sieci Internet będzie Pan miał fakturę VAT.
W związku z tym wniosek zawiera pytanie - 'Czy dla celów złożenia rocznego zeznania podatkowego przez osobę fizyczna, która ponosi wydatki z tytułu używania sieci Internet, wystarczającym dowodem poniesienia wydatku z tego tytułu jest wydruk komputerowy potwierdzający dokonanie elektronicznego przelewu tytułem opłaty za internet wraz z załączoną do niego fakturą VAT wystawioną na nazwisko podatnika ?'

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 12 lit. a tiret trzecie ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) zmieniającej n/n ustawę z dniem 01.01.2005 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a - 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Z przytoczonego przepisu wynika, że podatnik może skorzystać z ulgi w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł i pod warunkiem faktycznego poniesienia wydatku, poniesienia go z tytułu użytkowania sieci internet, korzystania z internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.
Warunki te muszą być spełnione łącznie.

Sposób dokumentowania tych wydatków określa art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z którego wynika, że wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Jednakże w przypadku odliczeń o których mowa w ust. 1 w pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

A zatem warunkiem odliczenia od dochodu jest właściwe udokumentowanie ponoszonych przez Pana wydatków z tytułu używania sieci internet w lokalu (budynku) będącym Pana miejscem zamieszkania.

Wysokość poniesionych przez Pana wydatków powinna wynikać z faktury dokumentującej nabycie usługi dostępu do Internetu, z tym, że jeżeli płatność dokonywana jest za pomocą przelewu internetowego potwierdzenie dokonania wpłaty stanowi załączony do tej faktury wydruk komputerowy z którego jednoznacznie wynika:
- kwota dokonanej wpłaty - gdyż ta kwota stanowi podstawę do wyliczenia przysługującego odliczenia;
- imię i nazwisko wpłacającego - gdyż odliczenie przysługuje podatnikowi który poniósł wydatek,
- data poniesienia wydatku - gdyż odliczeniu podlegają wydatki faktycznie poniesione w danym roku podatkowym,
- że wpłata została dokonana tytułem użytkowania sieci internet - gdyż tego rodzaju wydatek uprawnia do odliczenia od dochodu.

Posiadanie zatem łącznie faktury VAT wraz z internetowym dowodem wpłaty w postaci wydruku komputerowego spełnia dyspozycję zawartą w art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie udokumentowania wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

W związku z powyższym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia od dochodu począwszy od dnia 01.01.2005 r. wydatków z tytułu korzystania z sieci internet.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążącą dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika