Czy przysługuje prawo odliczania od podatku wydatków związanych z modernizacją lokalu w przypadku (...)

Czy przysługuje prawo odliczania od podatku wydatków związanych z modernizacją lokalu w przypadku jeżeli odbiór przez nadzór budowlany bloku w którym znajduje się lokal mieszkalny i ustanowienie odrębnej własności do tego lokalu nastąpi na podstawie aktu notarialnego w 2006 roku, zaś protokół zdawczo-odbiorczy lokalu spisany zostanie w połowie grudnia 2005 r. ?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym w dniu 21.11.2005 r. wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21.11.2005 r. wpłynął Pana wniosek (uzupełniony w dniu 06.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

W dniu 15.09.2005 r. zawarł Pan umowę o realizację lokalu mieszkalnego z Przedsiębiorstwem Budowlanym 'X'.

Z powyższej umowy wynika, że notarialne przeniesienie własności ww. lokalu na Pana wraz ze stosowną częścią prawa własności działki nastąpi po zrealizowaniu przedmiotu umowy.

Ponadto określił Pan, że ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego nastąpi po zakończeniu budowy w formie aktu notarialnego dopiero w 2006 r.

W złożonym wniosku oświadczył Pan, że protokół zdawczo-odbiorczy lokalu zostanie sporządzony w połowie grudnia 2005 r., zaś odbiór techniczny bloku, w którym znajduje się przedmiotowy lokal nastąpi w 2006 roku.

W związku z powyższym wniosek o interpretację prawa podatkowego złożony przez Pana zawiera następujące zapytanie:

Czy przysługuje Panu prawo odliczania od podatku wydatków związanych z modernizacją lokalu w przypadku jeżeli odbiór przez nadzór budowlany bloku w którym znajduje się lokal mieszkalny i ustanowienie odrębnej własności do tego lokalu nastąpi na podstawie aktu notarialnego w 2006 roku, zaś protokół zdawczo-odbiorczy lokalu spisany zostanie w połowie grudnia 2005 r. ?

W Pana ocenie przysługuje Panu prawo do odliczenia od podatku dochodowego za 2005 r. wydatków poniesionych po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego m.in. na prace związane z ułożeniem glazury, podłóg itp. w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) mimo, że odbiór techniczny budynku i przeniesienie własności do lokalu mieszkalnego nastąpi dopiero w 2006 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z zapisami art. 12 ust.

2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - (...) lokalu mieszkalnego (...) poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.

Warunkiem skorzystania z ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego jest:
. zajmowanie remontowanego lokalu na podstawie tytułu prawnego, co wynika wprost z zapisów art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
. przedmiotowe wydatki muszą mieścić się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzaju wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788) a o czym stanowi art. 27a ust. 17 ustawy o podatku dochodowym,
. udokumentowanie, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 powołanej już ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesienia wydatków na remont lokalu mieszkalnego, fakturą VAT wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodów wpłat.

Jednym z podstawowych warunków uprawniających do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu (budynku). Za tytuł prawny uważa się między innymi:
- akt własności lub współwłasności budynku lub lokalu mieszkalnego
- umowę najmu, podnajmu lub dzierżawy
- umowę użyczenia
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Tytułem prawnym do zajmowania lokalu mieszkalnego będzie więc na przykład poza aktem notarialnym własności lokalu lub umową o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, formalne jego przyjęcie przed uzyskaniem tytułu własności udokumentowane np. protokołem odbioru, czy przedwstępną umową sprzedaży z której wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu.

Dzień podpisania któregokolwiek z wyżej wymienionych dokumentów będzie uważany za moment uzyskania tytułu prawnego oraz prawa do ulgi z tyt. poniesienia wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, zaś wydatki poniesione przed tą datą nie będą podlegały odliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi podatkowej.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że stosowny dokument tj. tytuł prawny do remontowanego lokalu w postaci protokołu zdawczo-odbiorczego uzyska Pan ewentualnie w połowie grudnia 2005 r. Dopiero od tego momentu spełniony zostanie podstawowy warunek uprawniający Pana do odliczeń od podatku wydatków poniesionych do końca 2005 r. na własne cele mieszkaniowe w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Przy czym ustawodawca nie uzależnia prawa podatnika do powyższych odliczeń od daty odbioru przez nadzór budowlany całego budynku, w którym znajduje się modernizowany przez Pana lokal mieszkalny.

Korzystanie z ulgi na remont lokalu mieszkalnego przysługuje bowiem niezależnie od posiadanego tytułu do całości budynku mieszkalnego.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika