- czy mogę skorzystać z ulgi remontowej, posiadając umowę użyczenia lokalu mieszkalnego ?- możliwość (...)

- czy mogę skorzystać z ulgi remontowej, posiadając umowę użyczenia lokalu mieszkalnego ?
- możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem posiadającym inny adres zameldowania ?

W odpowiedzi na Pani pisemne zapytanie złożone w dniu 28.10.2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie:
- stosowania ulgi z tytułu wydatków mieszkaniowych poniesionych na remont i modernizację użyczonego lokalu mieszkalnego,
- możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem posiadającym inny adres zameldowania
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) potwierdza słuszność Pani stanowiska w zaprezentowanej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani zameldowana w lokalu mieszkalnym, do którego tytuł prawny w postaci przydziału spółdzielczego lokatorskiego prawa posiada Pani matka.
W 2004 roku zamierza Pani skorzystać z ulgi na remont przedmiotowego lokalu i w związku z powyższym pyta, czy umowa użyczenia tego lokalu będzie wystarczającym dokumentem do zastosowania ulgi remontowej.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego ? budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Tytułem prawnym, o którym powyżej mowa może być akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowa jego najmu lub dzierżawy, umowa użyczenia, umowa podnajmu lub poddzierżawy, decyzja administracyjna (przydział mieszkania) lub dokumenty potwierdzające nabycie budynku lub lokalu mieszkalnego w drodze kupna, darowizny lub spadku. Umowa użyczenia, zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego oznacza, że użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy, a biorący jest zobowiązany do należytego utrzymania tej rzeczy i jej zwrotu w stanie nie pogorszonym. Umowa użyczenia stanowi zatem tytuł prawny upoważniający do skorzystania z ulgi remontowej. Nie jest to jednak wystarczający dokument aby mogła Pani odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont użyczonego lokalu. Koszty z tym związane, zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, należy udokumentować dowodami w postaci faktur VAT wystawionymi na Pani nazwisko.

Dopiero spełnienie łącznie tych dwóch warunków umożliwi zastosowanie przez Panią w rozliczeniu podatkowym za rok podatkowy ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego.

Odnośnie możliwości wspólnego opodatkowania z małżonkiem posiadającym inny adres zamieszkania tutejszy Urząd informuje, że art. 6 ust. 2 powołanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym nie uzależnia prawa małżonków do wspólnego opodatkowania swoich dochodów od ich zamieszkania w tym samym lokalu i pod jednym adresem.

Małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa i pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy oraz na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym w terminie przewidzianym do jego złożenia podlegają opodatkowaniu łącznie od sumy swoich dochodów ? bez względu na ich miejsce zamieszkania.

W przypadku gdy miejsca zamieszkania małżonków położone są na terenie działania dwóch różnych urzędów, właściwym w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych małżonków jest urząd właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z małżonków, wskazany we wspólnym rocznym zeznaniu podatkowym ? zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. Nr 240, poz. 2069 z późn. zm.).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika