Jaki jest sposób skorygowania faktur VAT dokumentujących pobór opłat rocznych z tytułu ustanowionego (...)

Jaki jest sposób skorygowania faktur VAT dokumentujących pobór opłat rocznych z tytułu ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego gruntów

POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1-4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku z zapytaniem Strony z dnia 19.04.2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu 20.04.2007r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie sposobu skorygowania faktur VAT dokumentujących pobór opłat rocznych z tytułu ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego gruntów postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.UZASADNIENIE Jak wynika z przedstawionego zapytania Podatnik w okresie od 01.05.2004r. do 2006r. w związku z pobieranymi opłatami rocznymi z tytułu ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego gruntów wystawiał faktury VAT uwzględniające 22 % stawkę podatku VAT.Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów NSA z dnia 08.01.2007r. (sygnatura I FPS 1/06 ) opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed dniem 01.05.2004r. nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek. W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem o sposób skorygowania wystawionych faktur VAT uwzględniających podatek od towarów i usług w wysokości 22 % -czy przedmiotem korekty wystawionych faktur powinna być tylko kwota podatku od towarów i usług czy też cała kwota wynikająca z poszczególnych faktur. Zdaniem Strony korekcie powinna podlegać wyłącznie kwota podatku VAT.Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie stanowisko Strony uznaje za prawidłowe.W oparciu o przedstawiony stan faktyczny tut. Organ stwierdza:Nie ulega wątpliwości, iż wnoszone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed dniem 01.05.2004r. w świetle uchwały składu 7 sędziów NSA z dnia 08.01.2007r. pozostają poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług.W tej sytuacji istnieje obowiązek dokonania korekty podatku VAT w wystawionych pierwotnie przez Podatnika fakturach poprzez wystawienie faktur korygujących.

Porady prawne

Zasady korygowania faktur VAT zostały przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r. nr 95,poz. 798 z późn. zm.). Zgodnie z przepisem § 17 ust. 1 fakturę korygująca wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie zaś z ust. 3 tego przepisu faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1 zawiera dane określone :1)w ust. 2 pkt 1( tj. numer kolejny faktury oraz datę jej wystawienia )2)w ust.2 pkt 2 lit. a (dane określone w § 9 ust.1 pkt 1-3 tj. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, nr NIP sprzedawcy i nabywcy,dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT )3)kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.

Biorąc pod uwagę fakt iż opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntu stanowiła podstawę opodatkowania podatkiem VAT, zasadne jest zatem dokonanie w wystawianych fakturach korygujących jedynie korekty kwoty podatku od towarów i usług. W tej sytuacji kwota brutto będzie zrównana z kwotą netto stanowiącą dla użytkowników wieczystych koszty działalności.

W związku z powyższym stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie informuję ,że zgodnie z art. 14 b § 1ustawy-Ordynacja podatkowa,interpretacja, o której mowa w art. 14a§ 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia ). W myśl art. 14 c ustawy -Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5, zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się ; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych . Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika