Czy można stosować stawkę 0% w miesiącu, w którym dokonano zwrotu podatku podróżnemu a nie poprzez (...)

Czy można stosować stawkę 0% w miesiącu, w którym dokonano zwrotu podatku podróżnemu a nie poprzez składanie korekt?

W dniu 21.05.2007 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka dokonuje zwrotu podatku podróżnym, dokumenty tax-free często wpływają po terminie rozliczenia podatku VAT w związku z czym nakłada to na Spółkę obowiązek sporządzania korekt deklaracji, które w wyniku zaistniałych sytuacji są uciążliwe dla Spółki. Pytanie brzmi czy można stosować stawkę 0% w miesiącu, w którym dokonano zwrotu podatku podróżnemu a nie poprzez składanie korekt. Zdaniem Podatnika słuszne byłoby dokonywanie korekty w bieżącej deklaracji VAT-7 po otrzymaniu dokumentu ?tax-free? od podróżnego. Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej ?podróżnymi?, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 127 i 128. W myśl art. 128 ust. 1 ustawy o VAT zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust. 1 (art. 128 ust.2) Stosownie natomiast do art. 129 ust.1 ustawy o VAT, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że: spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust. 4 pkt 1 i 4, oraz przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Porady prawne

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy (ust. 2). Analizując przepis art. 129 ust. 2 ustawy o VAT należy stwierdzić, iż w wymienionym przepisie ustawodawca wskazuje uprawnienie podatnika do dokonania korekty podatku należnego, nie określając w sposób jednoznaczny sposobu jego realizacji. Przyjąć można więc, że są dwa sposoby przeprowadzenia korekty:1. Podatnik może skorygować deklarację, w której pierwotnie rozliczył sprzedaż na rzecz podróżnych według stawek właściwych dla sprzedaży danego towaru w kraju,2. Podatnik może dokonać korekty na bieżąco w składanej deklaracji, po otrzymaniu dokumentu uprawniającego do zastosowania stawki 0%. Wobec powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego, nie ma przeszkód prawnych, aby korekty podatku należnego Spółka dokonała w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała dokument potwierdzający dokonanie wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy- Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy (o ile zostaną spełnione przesłanki do jej uchylenia). W myśl art. 14 c ustawy- Ordynacja podatkowa, zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugie, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się; nie stosuje się innych sankcji wynikających z przepisów prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych. Na postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie złożone za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 ustawy- Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika