Zwracamy się z prośba o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie (...)

Zwracamy się z prośba o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie świadczonych przez nasza spółkę robót budowlanych polegających na na budowaniu komór solnych klimatyczno-inhalacyjnych (jaskiń solnych) Firma świadczy usługi budowlane (zgodnie PKD 4545Z) wykonywanie pozostałych robót budowlanych-wykończeniowych polegających na wykonywaniu jaskiń solnych w istniejących obiektach budowlanych. W ramach prac wykonujemy adaptację pomieszczeń, instalacje elektryczne, wentylacyjne, alarmowe oraz wyposażamy obiekt w niezbędne urządzenia uzgodnione z inwestorem. Prace każdorazowo wykonywane są w oparciu o umowę z inwestorem zawierającą zakres robót i rodzaj wyposażenia. Nasza Spółka ponosi w ramach realizacji umowy wszelkie koszty związane z budową jaskini. (robocizna i materiały). W przypadku świadczenia usług w kraju, stosujemy stawkę podatku VAT 22% na świadczone przez nas usługi.Firma świadczy również usługi na rzecz kontrahentów posiadających siedzibę poza granicami kraju.Do świadczonych usług spółka nabywa towary i usługi na terytorium kraju od których odlicza podatek naliczony zawarty w fakturach VAT. Odbiorca naszej usługi ? firma zagraniczna otrzymuje od spółki fakturę za wykonanie jaskini solnej. Ponieważ prace wykonane na rzecz kontrahentów mających siedzibę poza terytorium kraju są zawsze świadczone w obiektach położonych na terytorium państwa innego niż terytorium kraju, w związku z tym wykazuje przychody ze sprzedaży budowy jaskiń solnych jako usługi świadczone poza terytorium kraju ? (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT) świadczenie usług związanych z nieruchomościami ? miejscem świadczenia usług jest (opodatkowania) jest miejsce położenia nieruchomości. W związku z powyższym prosimy o udzielenie odpowiedzi czy nasze postępowanie jest zgodne z obowiązującym prawem. Jednocześnie prosimy o odpowiedź czy spółka ma prawo odliczać podatek naliczony (zawarty w fakturach zakupu materiałów) dotyczących usług świadczonych poza terytorium kraju.Uzupełnienie: wyjaśniamy, iż wykonując roboty budowlane polegające na budowie jaskiń solnych w kraju stosujemy stawkę 22%. Budując jaskinie solne poza granicami kraju wykazujemy przychody ze sprzedaży budowy jaskiń solnych jako usługi świadczone poza terytorium kraju i odliczamy podatek zawarty w fakturach dokumentujących zakup materiałów i wyposażenia budowanych jaskiń.

Działając na podstawie art.14a, art 14 b § 1-4, art. 14c oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2006 nr 217 poz. 1590) w związku z wnioskiem Strony z dn. 27.06.2007r. (bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać za prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko Strony.UZASADNIENIE W dniu 27.06.2007r. (uzupełnienie w dn. 31.07.2007r.) wpłynął wniosek Strony z którego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie usług budowlanych polegających na budowaniu komór solnych klimatyczno-inhalacyjnych (jaskiń solnych) w istniejących obiektach budowlanych. W ramach prac Firma wykonuje adaptację pomieszczeń, instalację elektryczne, alarmowe oraz wyposaża obiekt w niezbędne urządzenia uzgodnione z inwestorem. Na potrzeby świadczenia w/w usług Spółka nabywa towary i usługi na terytorium kraju i odlicza podatek naliczony zawarty w fakturach VAT dokumentujących powyższe zakupy. W przypadku świadczenia w/w usług w kraju Spółka stosuje stawkę podatku VAT 22%. Natomiast w przypadku świadczenia usług na rzecz kontrahenta zagranicznego poza terytorium kraju, Spółka wykazuje przychody z tytułu tych usług jako usługi poza granicami kraju, również dokonując pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług związanych z tą sprzedażą. Spółka stoi na stanowisku, iż wykonywane przez firmę czynności (usługi budowlane) poza granicami kraju, związane są z konkretnymi nieruchomościami. W związku z tym, dla ich opodatkowania właściwa jest zasada określona w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ Podatnik złożył zapytanie czy sposób postępowania wskazany w zapytaniu jest prawidłowy.

Porady prawne

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia stwierdzam co następuje:Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Usługi te nie będą zatem podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski, będą natomiast podlegać opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w miejscu położenia nieruchomości. Natomiast kwestię czy polski wykonawca - Spółka, czy też nabywca - podatnik zagraniczny jest zobowiązany do rozliczenia podatku z przedstawionych transakcji, będą regulowały przepisy podatkowe obowiązujące w państwie, gdzie usługi są świadczone. Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w ust. 2 tego artykułu jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być rozliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W sytuacji świadczenia usług wskazanych w zapytaniu na terytorium kraju zastosowanie mają przepisy: art. 41 ust. 1 z dnia 11 marca 2004 r.

o podatku od towarów i usług / Dz.U Nr. 54 poz. 535 ze zm./ zgodnie z którym, ?Stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.? oraz art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, który mówi, że ?w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku?.Z powyższych względów stanowisko Strony przedstawione we wniosku w ocenie organu podatkowego, jest prawidłowe.Wobec powyższego postanawiam jak w sentencji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b cyt. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art, 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy. W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji wynikających z prawa podatkowego i przepisów karnych skarbowych.. Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika