Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada (...)

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada zezwolenie na prowadzenie składu celnego. Na skład celny wprowadzane są towary pochodzące z krajów trzecich objęte procedurą składu celnego a także pochodzące z terytoriów państw członkowskich, które po wprowadzeniu ich na skład celny są obejmowane procedurą składu celnego, pozwalającą między innymi na zawieszenie należności celno podatkowych.
Pytanie podatnika jest następujące:
czy postępowanie Spółki jest prawidłowe w sytuacji gdy na składzie celnym odbywa się sprzedaż (przeniesienie własności towarów) na rzecz polskiego podatnika podatku VAT i po spełnieniu pozostałych warunków z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.10.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku VAT ? od 01-01-06 Spółka stosuje do tej sprzedaży 0% stawkę podatku VAT i w związku z tym sprzedaż ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Działając na podstawie art. 14 a, art. 14 b § 1-4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 18-04-2006 roku (data wpływu do urzędu 21-04-2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawiam uznać przedstawione we wskazanym wniosku stanowisko Strony dotyczące sprzedaży na składzie celnym na rzecz polskiego podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze skierowanego do tut. Organu zapytania oraz pisma wyjaśniającego z dnia 06-07-2006 r. wynika, że ?STANCHEM? Sp. J. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada zezwolenie na prowadzenie składu celnego. Na skład celny wprowadzane są towary pochodzące z krajów trzecich objęte procedurą składu celnego a także pochodzące z terytoriów państw członkowskich, które po wprowadzeniu ich na skład celny są obejmowane procedurą składu celnego, pozwalającą między innymi na zawieszenie należności celno podatkowych.

Porady prawne

Pytanie podatnika jest następujące:
czy postępowanie Spółki jest prawidłowe w sytuacji gdy na składzie celnym odbywa się sprzedaż (przeniesienie własności towarów) na rzecz polskiego podatnika podatku VAT i po spełnieniu pozostałych warunków z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.10.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku VAT ? od 01-01-06 Spółka stosuje do tej sprzedaży 0% stawkę podatku VAT i w związku z tym sprzedaż ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące sprzedaży na składzie celnym towarów na rzecz polskiego podatnika podatku VAT ze stawką 0% stwierdzam, że zgodnie z przepisem § 7d ust.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz 970, z późn.zm.) obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy:
1) towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;
2) towarów objętych procedurą składu celnego.

Przepis ust. 2 w/w § 7 d uzależnia zastosowanie przepisu ust. 1 od spełnienia następujących warunków:
1) dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;
2) towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;
3) towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy, wyprowadzane ze składu celnego.

Z powyższego wynika, iż stawkę 0% podatku od towarów i usług stosuje się do towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium Polski lub do towarów objętych procedurą składu celnego.
Nie jest zatem konieczne aby spełnione były obydwa warunki wymienione w ust.1. Wystarczającym będzie spełnienie jednego z tych warunków. Koniecznym zaś jest jednoczesne spełnienie 3 warunków wymienionych w ust.2 w/w przepisu tj.: dostawa musi więc być zrealizowana na rzecz podatnika, o którym mowa w art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.

U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.), tj. na rzecz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej czy osoby fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Drugim warunkiem jest dozór celny nad towarami będącymi przedmiotem transakcji i ujęcie ich w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami. Trzeci warunek, od spełnienia którego należy uzależnić zastosowanie stawki 0% stanowi, iż towary inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy wyprowadzane ze składu celnego.

Spółka oświadczyła, że spełnia warunki określone w § 7d ust. 2 w/w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r, zatem prawidłowe jest stosowanie stawki 0% w sytuacji dostawy opisanej w w/w pytaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy.

W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14 a § 4 - ustawy Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika