Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada (...)

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada zezwolenie na prowadzenie składu celnego. Na skład celny wprowadzane są towary pochodzące z krajów trzecich, które po wprowadzeniu ich na skład celny są obejmowane procedurą składu celnego, pozwalającą między innymi na zawieszenie należności celno podatkowych.
Pytanie podatnika jest następujące: czy postępowanie Spółki jest prawidłowe w sytuacji gdy część towarów jest wyprowadzana ze składu celnego i po opłaceniu należnego cła i podatku, towary przewożone są do właściwych magazynów, z których wprowadzane są do obrotu w kraju z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT?

Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że ?STANCHEM? Sp. J. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu surowcami chemicznymi. Firma posiada zezwolenie na prowadzenie składu celnego. Na skład celny wprowadzane są towary pochodzące z krajów trzecich, które po wprowadzeniu ich na skład celny są obejmowane procedurą składu celnego, pozwalającą między innymi na zawieszenie należności celno podatkowych.

Pytanie podatnika jest następujące: czy postępowanie Spółki jest prawidłowe w sytuacji gdy część towarów jest wyprowadzana ze składu celnego i po opłaceniu należnego cła i podatku, towary przewożone są do właściwych magazynów, z których wprowadzane są do obrotu w kraju z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT?

Porady prawne

Tak, bowiem od 1 maja 2004 r. terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stało się częścią obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie z prawem wspólnotowym, składem celnym jest każde miejsce zaakceptowane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. W art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) ustawodawca wskazał, iż przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z wniosku podatnika wynika, iż skład celny znajduje się na terytorium Polski. Ponieważ żaden przepis prawa nie wyłącza składu celnego z terytorium kraju, stąd czynności wykonane w składzie celnym należy traktować jak dokonane na terytorium kraju. W konsekwencji za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju uznać należy sprzedaż w składzie celnym towarów, które następnie podlegają procedurze dopuszczenia do obrotu na terenie kraju ? dostawa taka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, według stawek właściwych dla towarów będących przedmiotem dostawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art, 14 a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, przez organ odwoławczy.

W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14 b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika