Podatnik wykonuje usługi w zakresie pilotowania pojazdów nienormatywnych.Pilotowanie st5anowi realizację (...)

Podatnik wykonuje usługi w zakresie pilotowania pojazdów nienormatywnych.Pilotowanie st5anowi realizację ustawowego obowiązku czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach( art. 129 ust. 1 i ust 2 pkt 14 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. ? prawo o ruchu drogowym). Przedmiotem świadczenia ze strony Policji w ramach pilotażu jest zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego wszystkich użytkowników dróg w ruchu podczas trwania przejazdu pojazdu nienormatywnego, a nie wyłącznie podmiotu realizującego ten przejazd. Zgłoszenie potrzeby pilotowania pojazdu nienormatywnego należy do obowiązków organizatora transportu (§ 5 ust. 1 rozporządzenia MSW iA z dnia 31 grudnia 2003r. w sprawie warunków i sposobu pilotowania pojazdów oraz wysokości opłat ? Dz. U. z 2004r. nr 7 poz. 62). Niedopełnienie tego wymogu grozi karą administracyjną za przejazd po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych niezgodnie z warunkami podanymi w zezwoleniu (art. 13g ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych Pobierana z tego tytułu opłata jest należnością o charakterze publicznoprawnym, skalkulowaną na poziomie rzeczywistych kosztów, nie zaś przychodem z odpłatnego świadczenia usługi w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Podstawą jej uiszczania jest przepis ustawy należącej do sfery przepisów administracyjnych. Według KWP należałoby przyjąć, iż pilotowanie pojazdów jako usługa z zakresu administracji publicznej, nie wykonywana na podstawie umowy cywilnoprawnej, winna podlegać zwolnieniu od podatku na podstawie poz. 18 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.Wobec powyższego proszę o zajęcie stanowiska czy zastosowanie stawki zwolnionej podatku VAT wobec usług pilotowania pojazdów nienormatywnych przez jednostki Policji jest prawidłowe.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz.926 z późn. zm./, w odpowiedzi na wniosek znak F-330.MG/17/2004 z dnia 13.04.2004r. informuję, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle przedłożonych w powyższym wniosku wyjaśnień, pilotowanie pojazdów nienormatywnych stanowi realizację ustawowego obowiązku czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, wynikającego z ustawy prawo o ruchu drogowym. Wymieniona czynność nie jest zatem usługą wykonywaną na zasadzie umowy cywilnoprawnej a stanowi obsługę w zakresie realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Porady prawne

Biorąc powyższe pod uwagę uważam iż zawarte w Państwa wniosku stanowisko zaliczające pilotowanie pojazdów nienormatywnych do czynności nie podlegających ustawie o podatku od towarów i usług jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika