W związku z niejasną logiką przepisów art. 14 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów (...)

W związku z niejasną logiką przepisów art. 14 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, nie dokonałem zawiadomienia (przy kontynuowaniu czynności opodatkowanych VAT w 2004 r.) o wyborze opodatkowania podatkiem VAT. Jednak ostatnie informacje prasowe omawiające pisemne odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania dziennika ?Rzeczpospolita? zrodziły poczucie wątpliwości w tej sprawie, a nawet obawy co do prawidłowości mojego statusu podatkowego ? jako podatnika podatku VAT.W związku z powyższym zawiadamiam niniejszym o rezygnacji z ustawowego zwolnienia mnie od płacenia podatku od towarów i usług (VAT), spowodowanego swoistą pułapką niejasnych przepisów art. 14 cytowanej wyżej ustawy o VAT. Innymi słowy chcę być nadal podatnikiem podatku VAT, którym jestem od 1999 r. Wyżej określona sytuacja zrodziła konieczność dokonania korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń 2004 r.Ponadto na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi : czy podjęte przeze mnie wyżej określone działania były konieczne i zgodne z przepisami prawa podatkowego i czy działania te spowodowały możliwość dalszego kontynuowania przeze mnie działalności gospodarczej jako podatnika podatku VAT?

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.03.2004 r. (data wpływu do urzędu 30.03.2004 r.) informuję, że nie podzielam stanowiska Pana odnośnie zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art.14 ust.7a ustawy podatnik który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 1.

Porady prawne

Z brzmienia ust. 7a cyt. wyżej ustawy jednoznacznie wynika, że przepis ten daje jedynie możliwość powrotu do zwolnienia podmiotowego. Zdaniem tut. organu podatkowego regulacja zawarta w powyższym przepisie prawa podatkowego nie oznacza automatycznego zwolnienia od podatku wszystkich podatników, którzy spełniają określone w tym przepisie kryteria. Zatem wobec zamiaru pozostawania nadal podatnikiem podatku VAT działania podjęte przez Podatnika w postaci skorygowania deklaracji VAT-7 były bezzasadne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika